Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Go¶ci online: 1

· U¿ytkowników online: 0

· £±cznie u¿ytkowników: 16
· Najnowszy u¿ytkownik: maro

Zawody Krystalicznej Wody Hańcza 2013

W dniach 14-18 sierpnia na Hańczy - najgłębszym polskim jeziorze odbyła się trzecia edycja Zawodów Krystalicznej Wody we freedivingu czyli nurkowaniu na zatrzymanym oddechu.

Podobnie jak dwa i cztery lata temu (te zawody odbywają się bowiem co dwa lata) uczestnicy mieli możliwości startowania w każdej z trzech konkurencji głębokościowych, w których nurek porusza się o własnych siłach, a więc w stałym balaście, stałym balaście bez płetw i Free Immersion. Korzystając z tej okazji jedni wszystkie próby wykorzystywali na jedną dyscyplinę, inni przeplatali je dwoma lub nawet wszystkimi trzema z wyżej wymienionych.

Po raz pierwszy w historii na HaÅ„czy miaÅ‚ pojawić siÄ™ najgÅ‚Ä™biej nurkujÄ…cy polski freediver, aktualny wicemistrz Å›wiata we Free Immersion - Mateusz Malina. Do niedawna swoje imponujÄ…ce wyniki ustanawiaÅ‚ on wyÅ‚Ä…cznie w ciepÅ‚ych i przejrzystych wodach Egiptu i wydawaÅ‚o siÄ™, że nigdy nie zobaczymy go na żadnym z zimnych, rodzimych akwenów. Tymczasem nieoczekiwanie Mateusz najpierw wystartowaÅ‚ w jednym z jezior w Austrii, a potem pojawiÅ‚ siÄ™ na liÅ›cie zawodników Krystalicznej Wody. ZanosiÅ‚o siÄ™ na ciekawÄ… konfrontacjÄ™ z Robertem „Cetim” Cetlerem. W ostatnich latach ten ostatni straciÅ‚ kilka od dawna należących do niego rekordów Polski wÅ‚aÅ›nie na rzecz Matusza. Jednak rekordy Roberta byÅ‚y ustanawiane w polskich jeziorach, a wiÄ™c w daleko trudniejszych warunkach niż Egipt. Trudno byÅ‚o przewidzieć, jak potoczy siÄ™ rywalizacja rozgrywana na HaÅ„czy, a wiÄ™c terenie doskonale znanym Robertowi, a caÅ‚kowicie obcym Mateuszowi. Niestety do rywalizacji nie doszÅ‚o, bo … po raz pierwszy w historii Robert w zawodach nie wystartowaÅ‚. To piszÄ…c posypujÄ™ gÅ‚owÄ™ popioÅ‚em i przyznajÄ™, że jest to wyÅ‚Ä…cznie moja „zasÅ‚uga”. NamówiÅ‚em bowiem Roberta na to, by od poczÄ…tku sierpnia prowadzić ze mnÄ… akcjÄ™ CNHS czyli Ceti & Nitas na HaÅ„czy w Sierpniu. W jej ramach organizowaliÅ›my szkolenia z freedivingu. Niestety z punktu widzenia przygotowania do zawodów okazaÅ‚o siÄ™ fatalne w skutkach.

Cetiemu po prostu nie została ani chwila na trening, nie mówiąc o tym, że dwa tygodnie nurkowań bez żadnego odpoczynku sprawiły, że w przededniu zawodów zarówno on, jak i ja byliśmy kompletnie wykończeni. Kiedy więc dodatkowo okazało się, że brakuje ludzi do obsługi Krystalicznej Wody Cetiemu nie pozostało nic innego, jak zrezygnować z własnych startów i zająć się asekuracją zawodników.

Mateusz
Tymczasem Mateusz w nowych dla niego warunkach potwierdził swoje ogromne możliwości. Skoncentrował się na dyscyplinie, w której do tej pory osiągnął największą głębokość (106 metrów) czyli Free Immersion. Wykonał tylko trzy próby, pierwsza na 70, druga na 80 i trzecia na 90 metrów. Każdą z nich kończył w doskonałej formie, bez najmniejszych objawów niedotlenienia i ze sporym zapasem. Gdyby zawody trwały jeszcze ze dwa dni to chyba bez większego problemu dotarłby do pełnej setki. Warto dodać, że udane nurkowania na 80 i 90 metrów stanowiły dwa kolejne rekordy Polski w słodkiej wodzie, a ten ostatni rezultat jest jednym z zaledwie dwóch lub trzech najgłębszych nurkowań na świecie kiedykolwiek wykonanych w jeziorach. Jednocześnie jest to drugi co do głębokości wynik uzyskany w tym roku na świecie. Należy tu dodać, że niedawno Mateusz skończył studia i podjął normalną pracę, dlatego ilość czasu na wyjazdy i trening głębokościowy uległa gwałtownemu ograniczeniu. Można było się więc obawiać, że postęp jego osiągnięć w nurkowaniu w głąb, dla którego absolutnie niezbędny jest kontakt z wielkimi ciśnieniami panującymi na dużych głębokościach, ulegnie zahamowaniu. Wygląda jednak na to że, mimo iż ma on obecnie do dyspozycji tylko tak płytki akwen jak Zakrzówek, to udało mu się wdrożyć trening pozwalający na dojście do wysokiej formy. Cieszy nas to bardzo i trzymamy kciuki za jego kolejne sukcesy.

i reszta
Wracając do Krystalicznej Wody trzeba wspomnieć o pozostałych zawodnikach. Nurkowali oni w rejonie trzydziestu kilku - czterdziestu kilku metrów, a więc znacznie płycej niż Mateusz, jednak te wyniki często stanowiły ich życiowe osiągnięcia, dlatego dały im one mnóstwo satysfakcji. Szkoda tylko, że z różnych powodów nie wszyscy mieli możliwość wystartowania we wszystkich dniach, w których odbywały się nurkowania. Na tych zawodach pojawiło się też kilka nowych twarzy, wśród których warto zwrócić uwagę na Michała Procajłę. Bez problemów dotarł on do 45 metrów. Wprawdzie próba ataku na 50 metrów przeprowadzona ostatniego dnia zakończyła się niepowodzeniem, ale jeśli tylko Michał będzie kontynuował swój flirt z freedivingiem i bardziej rygorystycznie będzie trzymał się reżimu wymaganego w poważnych nurkowaniach, to można spodziewać się, że za rok jego osiągnięcia będą jeszcze lepsze.

Sensacyjny komputer!

Na koniec nie sposób nie napisać o zupeÅ‚nie nieoczekiwanej sensacji Krystalicznej Wody, jakÄ… okazaÅ‚a siÄ™ pierwsza, jeszcze nieoficjalna prezentacja komputera nurkowego projektu jednego z zawodników – Maćka Chuchli. Na razie byÅ‚ to tylko prototyp, w którym nie zawsze wszystko dziaÅ‚aÅ‚o bez zarzutu, ale i tak spotkaÅ‚ siÄ™ on z entuzjastycznym przyjÄ™ciem wszystkich, którzy mieli okazjÄ™ z nim nurkować. Ze wzglÄ™dów marketingowych zostaÅ‚em poproszony o to, by na razie publicznie nie ujawniać najważniejszej cechy tego urzÄ…dzenia ale mogÄ™ zapewnić, że stanowi ona prawdziwy przeÅ‚om w myÅ›leniu o komputerach nurkowych. Komputer Maćka może informować o gÅ‚Ä™bokoÅ›ci, czasie nurkowania, sygnalizować kiedy należy wejść we free fall, kiedy wziąć moutchfilla, kiedy zbliżamy siÄ™ do talerzyka koÅ„cowego itp. itd. Po wynurzeniu może sygnalizować konieczność wykonania procedury powierzchniowej i odmierzać przeznaczone na niÄ… 15 sekund. Jego możliwoÅ›ci sÄ… naprawdÄ™ imponujÄ…ce i co niezwykle ważne, każdy może zaprogramować go pod swoje indywidualne potrzeby, na przykÅ‚ad wedÅ‚ug wÅ‚asnego planu konkretnego, rekordowego nurkowania. Jednak najważniejszy jest sposób, w jaki komputer komunikuje siÄ™ z użytkownikiem. To (a wÅ‚aÅ›nie to na razie musi pozostać tajemnicÄ…) jest unikalne i stanowi absolutnÄ… rewelacjÄ™ na skalÄ™ Å›wiatowÄ…. Kilka lat temu podobnÄ… sensacjÄ… byÅ‚y wyÅ›wietlacze OLED’owe (niestety sensacjÄ… wyÅ‚Ä…cznie w Å›rodowisku scuba, bo komputerów do free z diodami organicznymi wciąż w zasadzie nie ma). Tym razem możemy mieć do czynienia z przeÅ‚omem na porównywalnÄ… skalÄ™, a może nawet jeszcze wiÄ™kszÄ…. Obecnie komputer zaprojektowany jest z myÅ›lÄ… o freedivingu, ale wydaje siÄ™, że nic nie stoi na przeszkodzie by wgrać do niego software odpowiedni do nurkowaÅ„ sprzÄ™towych, co otworzyÅ‚oby przed producentem naprawdÄ™ ogromny rynek. Maćku, życzymy powodzenia i z niecierpliwoÅ›ciÄ… czekamy na pierwsze egzemplarze przeznaczone do sprzedaży!

Freebot
A skoro już mowa o wynalazkach wiÄ™kszych i mniejszych, które zaistniaÅ‚y przy okazji tych zawodów, to warto wspomnieć o urzÄ…dzeniu konstrukcji naszego prezesa – Radka Gacy. Otóż po pierwszym dniu gÅ‚Ä™bokich nurkowaÅ„, kiedy wystÄ…piÅ‚y pewne trudnoÅ›ci zwiÄ…zane z inspekcjÄ… liny opustowej dokonywanej przez nurków sprzÄ™towych postanowiliÅ›my zrezygnować z ich pomocy i dalej radzić sobie sami. W tym celu Radek obmyÅ›laÅ‚, a nastÄ™pnie osobiÅ›cie pospawaÅ‚ w warsztacie Banana Divers urzÄ…dzenie dumnie ochrzczone przez uczestników zawodów Freebotem. Wyposażony w cztery antenule (sic!) Freebot spada po linie aż do talerzyka, a nastÄ™pnie jest wyciÄ…gany przy pomocy dodatkowej linki. JeÅ›li po drodze coÅ› siÄ™ napatoczy (zagrażajÄ…ce nurkowi swobodnie pÅ‚ywajÄ…ce sieci, liny itp.) to Freebot albo nie opadnie na sam dół (co po jego wyciÄ…gniÄ™ciu można sprawdzić kontrolujÄ…c zapis z przypiÄ™tego do niego komputera), albo w ogóle nie uda siÄ™ go wyciÄ…gnąć, albo zostanie wyciÄ…gniÄ™ty z zaczepionymi na atenulach sieciami czy innym paskudztwem paÅ‚Ä™tajÄ…cym siÄ™ wokół opustówki. Każdy z tych przypadków Å›wiadczyÅ‚by o istniejÄ…cym niebezpieczeÅ„stwie i nurkowania musiaÅ‚yby zostać odwoÅ‚ane. Testy Freeebota wykazaÅ‚y, że rzeczywiÅ›cie wyciÄ…ga on spod wody pÅ‚ywajÄ…ce luźno linki wiÄ™c uznaliÅ›my, że możemy skutecznie używać go do kontroli liny opustowej. Na szczęście w czasie zawodów za każdym razem Freebot docieraÅ‚ do zaplanowanej gÅ‚Ä™bokoÅ›ci i wynurzaÅ‚ siÄ™ czysty. W zwiÄ…zku z tym starty odbywaÅ‚y siÄ™ planowo i żaden z zawodników nie miaÅ‚ żadnych problemów z zanurzeniem ani z wynurzeniem. Wydaje siÄ™ wiÄ™c, że zarówno za rok na Mistrzostwach Polski, na które już teraz zapraszamy wszystkich chÄ™tnych, jak i w kolejnych latach Freebot, być może udoskonalony, bÄ™dzie dalej dzielnie nam sÅ‚użyÅ‚.



Wszytkie zdjęcia w artykule autorstwa Ani Cetler

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
Wygenerowano w sekund: 0.10
1,978,671 Unikalnych wizyt