Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Goci online: 1

· Uytkownikw online: 0

· cznie uytkownikw: 16
· Najnowszy uytkownik: maro

Roorka

Nie mogę odmówić sobie przyjemności umieszczenia na swojej stronie informacji o Roorce.

Czym Roorka jest? Odpowiadając krótko: komputerem nurkowym dedykowanym do freedivingu. To zdanie jednak niczego nie wyjaśnia. Rzecz bowiem w tym, że jest to najbardziej innowacyjny komputer nurkowy na świecie! A na czym polega jego innowacyjność? Na tym, że zamiast wyświetlać informacje na ekranie, on podaje komunikaty głosem. Co z tego wynika? Może w skrócie wyjaśni to poniższy tekst pisany przeze mnie pod koniec 2017 roku:

O Roorce było głośno już kilka lat temu, ale wtedy pozostawała ona dopiero w fazie prototypu. Miałem okazję dwukrotnie, raz na Hańczy i raz na Zlocie freediverów na Powidzu, przetestować ją wykonując w każdym przypadku po trzy, może cztery nurkowania. Potem musiałem oddać ją kolejnemu nurkowi, bo egzemplarz był tylko jeden, a zainteresowanych cała kolejka. Wszystko, co o niej wcześniej wiedziałem potwierdziło się i byłem bardzo zadowolony, ale nie umiałem jeszcze w pełni docenić jej zalet. W tym roku pierwszy raz miałem możliwość nurkowania z Roorką przez całą sesję i dopiero wtedy oczy (a może raczej uszy) mi się otworzyły. Zdałem sobie sprawę z tego, jak rewolucyjnym przyrządem jest ten komputer. Najważniejszą korzyścią dla mnie okazało się poczucie pełnej kontroli, panowania nad sytuacją jakie nieoczekiwane uzyskałem dzięki Roorce spokojnym głosem, systematycznie informującej mnie o głębokości, na jakiej się znajduję i upływającym czasie nurkowania. Od momentu przypięcia tego niepozornego, walcowatego przyrządu do paska mojej maski te wartości przestały pozostawać w sferze domysłów. Stały się twardymi faktami. Mi zapewniło to wyjątkowy, niespotykany wcześniej komfort psychiczny. Nie wiem, czy na innych działa to tak samo. Dla niektórych zbyt częste komunikaty mogą być zbędne, a nawet rozpraszające. Ale jeśli tak, to w czym problem? Każdy sam może zmienić tzw. nastawy i zamiast co trzy metry otrzymywać informację o głębokości co dziesięć lub dwadzieścia. Albo w ogóle z nich zrezygnować i ograniczyć się na przykład tylko do komunikatów o nabraniu mouthfila i wejściu we free fall. Można inaczej zaprogramować podawanie informacji w trakcie zanurzenia i inaczej w wynurzeniu. Każdy może dostosować swoją Roorkę do własnych potrzeb, oczekiwań i rodzaju nurkowań jakie planuje wykonywać. A więc inaczej może się ona zachowywać na sesji nurkowania przy linie, a inaczej na rekreacyjnej. Po wynurzeniu może podpowiadać „Oddychaj, oddychaj”, a na zwodach dodatkowo procedurę powierzchniową. To również fantastyczne narzędzie dla safety diverów, którzy mając ją na głowie nie muszą zastanawiać się, czy osiągnęli już głębokość asekuracyjną, ani ile czasu pozostają w wodzie oczekując na spóźniającego się freedivera. Odpowiednio dobierając nastawy safety diver może ponadto otrzymywać informację o czasie jaki upłynął od momentu rozpoczęcia zanurzenia partnera, dzięki czemu będzie wiedział kiedy sam ma wystartować do asekuracji. Uciekając się do bardziej wyrafinowanych sztuczek z nastawami można uzyskać jeszcze więcej. Możliwości są po prostu nieograniczone! Tak więc dla mnie odpowiedź na pytanie, czy warto mieć Roorkę ze sobą, odpowiedź jest tylko jedna: yes, yes, yes!!!

Na koniec dodam, że niestety Roorka, ma jedną istotną wadę. Jeśli tylko ma się z nią do czynienia nieco dłużej, to za nic nie chce się z nią rozstać. Potem po prostu trudno jest wyobrazić sobie nurkowanie bez niej. No, ale nie od dziś wiadomo, że do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja :)

I jeszcze, żeby nie było żadnych wątpliwości (choć z powyższego opisu można się tego domyślić), dodam, że ten absolutnie rewelacyjny komputer został w całości zaprojektowany i skonstruowany, a następnie wdrożony do produkcji przez freedivera Polaka - Maćka Chuchlę.

Zainteresowanych odsyłam do Maćka ( e-mail: roorka@mavi.com.pl) i na oficjalną stronę Roorki

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Moe czas doda swj?

Dodaj komentarz

Zaloguj si, aby mc doda komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Wygenerowano w sekund: 0.01
1,982,955 Unikalnych wizyt