Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 16
· Najnowszy użytkownik: maro

O sobie

W latach studenckich wspinałem się z liną w Tatrach i Alpach, ale po skończeniu studiów i wyjściu z wojska na wiele lat zaprzestałem uprawiania jakichkolwiek sportów. Dopiero w wieku trzydziestu kilku lat, siłą wyciągnięty przez żonę Dorotę na basen, jako tako opanowałem umiejętność pływania. W tamtych latach po raz pierwszy zobaczyłem „Wielki Błękit” Luca Bensona. Film zafascynował mnie, ale chwilowo nie skłonił do niczego więcej poza pływaniem pod wodą na basenie. Nie miałem w tym czasie pojęcia o tym, że to, co robię jacyś ludzie, gdzieś w świecie nazywają freedivingiem. Dopiero kilka lat później razem z żoną odkryłem nurkowanie sprzętowe i ukończyłem kurs P1, a następnie AOWD. Szybko jednak straciłem zainteresowanie dla zanurzania się z butlami i od 2000 roku całkowicie poświęciłem się nurkowaniu na zatrzymanym oddechu.

W 2003 roku wziąłem udział w kursie freedivingu prowadzonym na Sardynii przez 17-krotnego rekordzistę świata Umberto Pelizariego. W następnych latach kilkukrotnie zwyciężałem w zawodach nurków bezdechowych organizowanych w kraju i za granicą. Byłem też rekordzistą Polski w statycznym wstrzymaniu oddechu oraz w dynamice w płetwach. W 2008 roku ukończyłem drugi międzynarodowy kurs instruktorski organizowany w Sharm el Sheik przez Apnea Academy– założoną i prowadzoną Umberto Pelizzariego, największą na świecie organizację zajmującą się szkoleniami w zakresie nurkowania na zatrzymanym oddechu. Od 2004 roku tj. od założenia Stowarzyszenia Freediving Poland, jedynej polskiej organizacji zrzeszającej nurków bezdechowych, pełnię funkcję jej wiceprezesa. Biorę aktywny udział w organizowanych przez nią imprezach jako sędzia, organizator i instruktor. Jestem też sędzią międzynarodowym AIDA. Ponadto w czerwcu 2012 roku ukończyłem kurs instruktora freedivingu SSI, a w roku 2016 uzyskałem kwalifikacje instruktora freedivingu PADI.

Moją pasją oprócz samego uprawiania freedivingu jest pogłębianie i popularyzowanie wiedzy na jego temat. Jestem w związku z tym autorem licznych opracowań, które ukazały się na łamach Podwodnego Świata i Magazynu Nurkowanie oraz na najlepszej polskiej stronie poświęconej freedivingowi freediving.com.pl, a ostatnio w internetowym nagazynie nurkowym Nuras.info . Artykuły te można znaleźć też na niniejszej stronie internetowej.

Tomasz „Nitas” Nitka
PADI Freediving Instructor
SSI Freediving Instructor
Apnea Academy Freediving Instructor
EFR Instructor
Sędzia AIDA

/
W Wiesbaden w 2004 r. Autor zdjęcia: Marcin „Pulek” Pulkowski

Osobisty udział w zawodach:
I Basenowy Puchar Polski 2004, Stalowa Wola, I miejsce
Rhein Main Cup 2004, Wiesbaden, I miejsce
Slovak Open 2004, I miejsce
3rd Dutch Apnea Open 2004, Eindhoven, IV miejsce
Finał II Basenowego Pucharu Polski 2005, Toruń, I miejsce
Czas Jednego Oddechu, Wrocław 2006, II miejsce
Czas Jednego Oddechu, Józefów 2010, II miejsce (ex equo)
Fazza Freediving Championship, Dubaj 2016, IX miejsce
Czas Jednego Oddechu - Tuba Static Challenge, Ruda Śląska 2017, II miejsce

Przygotowanie zawodników do startów:
Daniel Coope, Wiesbaden 2006, Rekord Wielkiej Brytanii w DNF
Emilia Biała, Indywidualne Basenowe Mistrzostwa Świata 2011, Rekordy Polski w DNF, DYN i STA, Wicemistrzostwo Świata w DYN
Kasia Talaga, , Indywidualne Basenowe Mistrzostwa Świata 2011, Rekord Polski w DYN


Za osiągnięcia na polu coachingu otrzymałem od AIDA dyplom zaliczający mnie do grona najlepszych coachów we freedivingu w roku 2011: /
Wygenerowano w sekund: 0.04
1,180,282 Unikalnych wizyt