Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Go¶ci online: 1

· U¿ytkowników online: 0

· £±cznie u¿ytkowników: 16
· Najnowszy u¿ytkownik: maro

Dynamika bez płetw. Elementy techniki dla początkujących

Prowadząc kursy freedivingu zauważyłem, że na basenie wielu osobom największy problem sprawia tzw. dynamika bez płetw - jedna z trzech dyscyplin (oprócz statyki i dynamiki w płetwach), których wraz z innymi zagadnieniami takimi jak techniki relaksacyjne, czy ćwiczenia oddechowe i rozciągające, uczę na kursach basenowych.

Termin dynamika w odniesieniu do nurkowania może wydawać siÄ™ dość dziwaczny. Mnie przynajmniej wydaÅ‚ siÄ™ takim kilkanaÅ›cie lat temu, kiedy zaczynaÅ‚em interesować siÄ™ freedivingiem i usÅ‚yszaÅ‚em go po raz pierwszy. Pochodzi on wprost od angielskiej nazwy dynamic stosowanej przez Anglosasów, i biorÄ…c pod uwagÄ™ to, że jÄ™zyk angielski zdominowaÅ‚ wiele obszarów jÄ™zykowych, pewnie tak już zostanie. We freedivingu dynamika to nic innego jak najzwyklejsze pÅ‚ywanie na odlegÅ‚ość tyle, że pod powierzchniÄ… wody, a dynamika bez pÅ‚etw to to samo tylko, że (oczywiÅ›cie bez pÅ‚etw) jakby zwykÅ‚Ä… żabkÄ…. Jednak ta żabka nie do koÅ„ca jest taka „zwykÅ‚a” i osobom, które nigdy wczeÅ›niej jej nie próbowaÅ‚y, sprawia nieco kÅ‚opotu. W pÅ‚etwach jest Å‚atwiej, bo majÄ… one takÄ… powierzchniÄ™, że nawet technicznie sÅ‚aby nurek machnÄ…wszy nimi choćby byle jak, bÄ™dzie przemieszczaÅ‚ siÄ™ do przodu. Bez pÅ‚etw sprawy siÄ™ komplikujÄ…, co nie oznacza, że „zwykli” ludzie (tj. nie bÄ™dÄ…cy freediverami) nie potrafiÄ… pÅ‚ywać żabkÄ… pod wodÄ…. Rzecz w tym, że to co ci zwykli ludzie robiÄ… nie zasÅ‚uguje na szlachetne :) sÅ‚owo dynamika.

Zacznijmy od rzeczy najbardziej elementarnej, a mianowicie od wyważenia. Ten akurat termin doskonale znany jest nurkom sprzÄ™towym, idea za nim stojÄ…ca powinna wiÄ™c być dla nich Å‚atwa do zrozumienia. Otóż aby dynamika rzeczywiÅ›cie byÅ‚a dynamikÄ… nurek musi być odpowiednio wyważony. ZwykÅ‚y czÅ‚owiek nabrawszy peÅ‚ne pÅ‚uca powietrza (a tak postÄ™pujÄ… prawie wszyscy zwykli ludzie, którym przyjdzie przepÅ‚ynąć jakiÅ› odcinek pod wodÄ… na zatrzymanym oddechu) ma jak diabli dodatniÄ… pÅ‚ywalność. Zachowuje siÄ™ trochÄ™ jak spÅ‚awik, który woda bezlitoÅ›nie wypycha na powierzchniÄ™. W każdej chwili biedny nurek musi walczyć z dodatniÄ… pÅ‚ywalnoÅ›ciÄ… poÅ›wiÄ™cajÄ…c na tÄ™ walkÄ™, zamiast na poruszanie siÄ™ do przodu, znacznÄ… część swej energii (i bezcennego w tych warunkach tlenu). Jego ruchy sÄ… gwaÅ‚towne, nastÄ™pujÄ…ce jeden po drugim, bez wytchnienia, bo nawet krótka przerwa spowodowaÅ‚aby nieuchronne – natychmiastowe wyniesienie na powierzchniÄ™, a przecież nie o to w pÅ‚ywaniu pod wodÄ… chodzi, prawda? Czy można temu zaradzić?

OczywiÅ›cie, że tak! Metody sÄ… dwie. Pierwsza, bardziej wymagajÄ…ca polega na … nie nabieraniu powietrza do pÅ‚uc lub jak kto woli, pÅ‚ywaniu na wydechu. Ludzkie ciaÅ‚o, gdyby pozbawione byÅ‚o pÅ‚uc (a w zasadzie zgromadzonego w nich powietrza) miaÅ‚oby pÅ‚ywalność ujemnÄ… i czÅ‚owiek zawsze tonÄ…Å‚by w wodzie. PrzyczynÄ…, że siÄ™ tak nie dzieje jest powietrze znajdujÄ…ce siÄ™ w pÅ‚ucach. Ono daje nam dodatniÄ… pÅ‚ywalność, a zmieniajÄ…c jego ilość możemy tÄ™ pÅ‚ywalność regulować. W szczególnoÅ›ci możemy zrobić wydech pozostawiajÄ…c tylko tyle powietrza, by nasza pÅ‚ywalność byÅ‚a zbliżona do zerowej.

Jednak pomysÅ‚ z nabieraniem maÅ‚ej iloÅ›ci powietrza przy nurkowaniu z zatrzymanym oddechem nie wszystkim musi siÄ™ podobać  StÄ…d idea wyważenia tj. zrównoważenia dodatniej pÅ‚ywalnoÅ›ci odpowiednio dobranym balastem. Dobrze wyważony freediver na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci „operacyjnej”, która w dynamice oznacza na ogół okoÅ‚o jednego metra ma pÅ‚ywalność praktycznie zerowÄ…. Oznacza to, że nie tonie, ani nie jest wynoszony na powierzchniÄ™ i odbiwszy siÄ™ mocno nogami od Å›ciany basenu pÅ‚ynie na niezmiennej gÅ‚Ä™bokoÅ›ci pokonujÄ…c pięć, siedem, a czasem ponad dziesięć metrów w caÅ‚kowitym bezruchu! Nie tracÄ…c przy tym energii ani tlenu! Jakaż różnica w stosunku do „zwykÅ‚ego” pozbawionego ciężarków czÅ‚owieka, który na tym samym odcinku musi wykonać dwa, trzy a czasem i wiÄ™cej cykli ruchów rÄ™kami i nogami, by utrzymać siÄ™ pod powierzchniÄ… wody!

Jednak wÅ‚aÅ›ciwe wyważenie to nie tylko odpowiednia ilość kilogramów oÅ‚owiu. Równie istotne jest ich rozmieszczenie na naszym ciele. W sumie to podobna sytuacja jak w nurkowaniu sprzÄ™towym – aby zÅ‚apać prawidÅ‚owy trym balast musi znajdować siÄ™ we wÅ‚aÅ›ciwych miejscach. Tradycyjnym miejscem na ciężarki nurkowe jest talia nurka, ale we freedivingu basenowym nie jest to miejsce dobre. ZnajdujÄ…cy siÄ™ tam pas balastowy ciÄ…gnie nurka w dół, podczas gdy wypychajÄ…ce ku górze powietrze zgromadzone jest w pÅ‚ucach. Te zaÅ› znajdujÄ… siÄ™ dużo wyżej niż talia. Per saldo wiÄ™c u bÄ™dÄ…cego w pozycji poziomej freedivera powstaje moment obrotowy sprawiajÄ…cy, że dolna część tuÅ‚owia wraz z nogami opada na dno, a górna wraz z gÅ‚owÄ… wynoszona jest na powierzchniÄ™ i mimo, że Å›redniÄ… pÅ‚ywalność nurek ma zerowÄ…, z dynamiki nic dobrego nie wychodzi. PrawidÅ‚owe wyważenie można uzyskać dopiero zakÅ‚adajÄ…c tzw. neckweight czyli ciężarek szyjny umiejscowiony, jak nazwa wskazuje, na szyi. Tylko w przypadku używania grubej (co w dynamice basenowej oznacza na ogół grubszej niż 1 – 1,5 mm) pianki pojawia siÄ™ dodatkowo konieczność zaÅ‚ożenia niewielkiego obciążenia również na pas. Dopiero tak wyważony nurek, może pokusić siÄ™ o wykonanie prawdziwej, dajÄ…cej okazjÄ™ do dÅ‚ugich faz szybowania w bezruchu i dziÄ™ki temu dostarczajÄ…cej mnóstwa satysfakcji, dynamiki bez pÅ‚etw. Dlatego też na swoich kursach poÅ›wiÄ™cam czas na prawidÅ‚owe wyważenie kursantów, z których każdy otrzymuje na czas trwania kursu swój wÅ‚asny, odpowiednio dobrany neckweight.

Jednak samo, najlepsze nawet wyważenie, to jeszcze nie wszystko (och, gdyby życie mogło być tak proste!). Niestety, schody zaczynają się dopiero teraz.

Zacznijmy od rytmu. W żabce powierzchniowej rytm jest ciÄ…gÅ‚y, kolejne ruchy nastÄ™pujÄ… praktycznie jeden za drugim: rÄ™ce, nogi, rÄ™ce, nogi, rÄ™ce, nogi … W dynamice podwodnej jest inaczej. Po każdym ruchu napÄ™dowym przychodzi faza dÅ‚ugiego szybowania. Nurek pozostaje wtedy przez chwilÄ™ jakby w statyce. Nie wykonuje żadnych ruchów, a przemieszcza siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie siÅ‚Ä… nadanego przed chwilÄ… rozpÄ™du. Zdobywa odlegÅ‚ość pozostajÄ…c na staÅ‚ym puÅ‚apie, ale nie traci energii na walkÄ™ z pÅ‚ywalnoÅ›ciÄ…. Och, co za rozkosz! PrzyznajÄ™, że dla mnie to najpiÄ™kniejsza chwila i kwintesencja dynamiki bez pÅ‚etw. Zapominam wtedy o caÅ‚ym Å›wiecie i szybujÄ™, szybujÄ™, szybujÄ™ … RozmarzyÅ‚em siÄ™ ale trzeba wracać do rzeczywistoÅ›ci. A wiÄ™c w DNF rytm jest zupeÅ‚nie inny: rÄ™ce, PAUZA, nogi, PAUZA, rÄ™ce, PAUZA, nogi, PAUZA itd. Na pierwszy rzut oka wydaje siÄ™, że to nic trudnego, ale w praktyce bywa z tym różnie. Ludzie sÄ… na ogół przyzwyczajeni do rytmu żabki powierzchniowej i „wklejenie” dodatkowych faz wyczekania sprawia im, zwÅ‚aszcza na poczÄ…tku, problemy. Na ogół, po przepÅ‚yniÄ™ciu kilku dÅ‚ugoÅ›ci basenu i wysÅ‚uchaniu uwag instruktora, problem znika, ale bywa i tak, że trzeba zalecić kursantowi dodatkowe ćwiczenia i dopiero one pozwalajÄ… mu na uporanie siÄ™ z niesfornym ciaÅ‚em, w którego pamiÄ™ci mięśniowej zakodowany jest zupeÅ‚nie inny rytm. ZdarzajÄ… siÄ™ też kursanci, którzy próbowali wczeÅ›niej swoich siÅ‚ w DNF i majÄ… już tÄ™ kwestiÄ™ wstÄ™pnie przyswojonÄ…, wykonujÄ… pauzy ale … zdecydowanie za krótkie. Przekonanie ich, że nie muszÄ… siÄ™ donikÄ…d Å›pieszyć i mogÄ…, a nawet powinni pozwolić sobie na odrobinÄ™ luzu, spokoju i wydÅ‚użenie fazy szybowania, zajmuje trochÄ™ czasu oraz wymaga cierpliwoÅ›ci.

Pisząc o rytmie nie sposób nie wspomnieć o kwestii koordynacji. Poszczególne ruchy muszą być wykonywane w odpowiedniej kolejności i w odpowiednim czasie. Powinno wyglądać to mniej więcej tak:

1. PÅ‚yniemy (np. po odbiciu od Å›ciany basenu) w pozycji strzaÅ‚ki tj. caÅ‚e ciaÅ‚o jest wyprostowane z rÄ™kami wyciÄ…gniÄ™tymi nad gÅ‚owÄ™. Szybujemy, szybujemy, szybujemy … :) i …

2. … gdy zaczynamy wytracać prÄ™dkość rÄ™ce wykonujÄ… pociÄ…gniÄ™cie. Sposób jego wykonania to oddzielny problem, który wymaga specjalnego omówienia. Jednak na razie ograniczÄ™ siÄ™ tylko do najważniejszego tj. do tego, że rÄ™ce przesuwajÄ… siÄ™ znad gÅ‚owy aż na sam dół, do ud. To zupeÅ‚nie inaczej niż w żabce powierzchniowej, gdzie ruch napÄ™dowy koÅ„czy siÄ™ mniej wiÄ™cej na wysokoÅ›ci barków i od tej chwili dÅ‚onie zaczynajÄ… powrót do pozycji wyprostowanej nad gÅ‚owÄ™. Takie sÄ… wymogi stylu klasycznego, a ich zÅ‚amanie w przypadku zawodów rozgrywanych pod auspicjami FINA (czyli m.in. na olimpiadzie) grozi dyskwalifikacjÄ…. U nas jest jednak zupeÅ‚nie inaczej. U nas rÄ™ce zataczajÄ… peÅ‚ny ruch, od wyprostu nad gÅ‚owÄ… aż do siÄ™gniÄ™cia dÅ‚oÅ„mi do ud.

3. Po dotarciu dÅ‚oni do ud nie rozpoczynajÄ… one powrotu nad gÅ‚owÄ™, ale pozostajÄ… tam nieruchome, przyklejone do nóg, a nurek znów szybuje, szybuje, szybuje … w bezruchu.

4. Wreszcie jednak przychodzi moment, gdy trzeba z powrotem przenieść rÄ™ce nad gÅ‚owÄ™, a nogi podciÄ…gnąć pod poÅ›ladki, by móc wykonać nimi kopniÄ™cie. I tu pojawia siÄ™ kolejny maÅ‚y problem, wÅ‚aÅ›nie ze wspomnianÄ… wyżej koordynacjÄ…. Przyzwyczajeni do żabki powierzchniowej kursanci majÄ… nawyk, by powrót rÄ…k i nóg rozpoczynać w tym samym momencie. W stylu klasycznym dziaÅ‚a to bardzo dobrze, ale … u nas, jak zwykle sprawy majÄ… siÄ™ trochÄ™ inaczej. Rzecz w tym, by w chwili kiedy nogi wykonujÄ… kopniÄ™cie, rÄ™ce byÅ‚y już wyciÄ…gniÄ™te nad gÅ‚owÄ™ tak, by sylwetka nurka byÅ‚a maksymalnie hydrodynamiczna. Inaczej znaczna część impetu jaki nadajÄ… nurkowi nogi zostanie zmarnotrawiona na pokonywanie oporów wody. W stylu powierzchniowym równoczesne rozpoczÄ™cie powrotu rÄ…k i nóg sprawdza siÄ™ bardzo dobrze. RÄ™ce przesuwajÄ… siÄ™ z linii barków do pozycji wyprostowanej, a w tym samym czasie nogi pokonujÄ… mniej wiÄ™cej taki sam dystans podciÄ…gajÄ…c stopy pod poÅ›ladki. Kiedy rozpoczyna siÄ™ kopniÄ™cie, rÄ™ce sÄ… wiÄ™c już wyprostowane. Tymczasem u nas ... rÄ™ce majÄ… do pokonania miej wiÄ™cej dwa razy dÅ‚uższÄ… drogÄ™! Powrót rozpoczyna siÄ™ bowiem nie z linii barków ale z okolic ud. Nic wiÄ™c dziwnego, że przy równoczesnym rozpoczÄ™ciu powrotu (rÄ…k i nóg), kiedy nogi sÄ… już gotowe do kopniÄ™cia, rÄ™ce dopiero mijajÄ… gÅ‚owÄ™! Pozycja jest daleka od optymalnej, a energia kopniÄ™cia idzie w gwizdek. Å»eby tego uniknąć trzeba … spóźnić start podciÄ…gniÄ™cia nóg, w stosunku do przeniesienia rÄ…k. I … znów trzeba siÄ™ tego nauczyć, wypleniajÄ…c stare nawyki. Niby proste, a w praktyce okazuje siÄ™, że potrafi to sprawiać nieco kÅ‚opotów. Okay. Nauczywszy siÄ™ „spóźniania” nóg udaÅ‚o siÄ™ przenieść rÄ™ce i nogi z zachowaniem odpowiedniej koordynacji. Teraz, z wyprostowanymi nad gÅ‚owÄ… rÄ™kami nastÄ™puje kopniÄ™cie, po którym …

5. … oczywiÅ›cie znów szybujemy, szybujemy, szybujemy, co oznacza, że … caÅ‚y cykl zaczyna siÄ™ od nowa i za chwilÄ™ znów bÄ™dziemy mogli wykonać kolejne pociÄ…gniÄ™cie rÄ™kami, po którym nastÄ…pi ponowne szybowanie potem powrót rÄ…k i nóg i kopniÄ™cie i znów szybowanie, szybowanie, szybowanie … i tak bez koÅ„ca (lub raczej do chwili gdy zapragniemy siÄ™ wynurzyć)

Dobry nurek na jednej dÅ‚ugoÅ›ci 25-metrowego basenu wykonuje zaledwie trzy, a czasem nawet tylko dwa takie cykle! I w ten sposób pokonuje sto kilkadziesiÄ…t metrów! Czasem dla zabawy pÅ‚ynie jeden tylko basen starajÄ…c siÄ™ wykonać jak najmniejszÄ… liczbÄ™ cykli. Jak na razie rekordowe osiÄ…gniÄ™cie w tej „konkurencji” to ni mniej, ni wiÄ™cej jak … pół cyklu na 25 metrów, a dokÅ‚adnie odbicie od Å›ciany, jeden ruch rÄ™kami i … nic poza tym! OczywiÅ›cie w ten sposób nie da siÄ™ przepÅ‚ynąć dÅ‚ugiego dystansu, bo tempo poruszania siÄ™ jest w tym przypadku zbyt wolne, jednak pozwala to wyobrazić sobie, co daje odpowiednie wyważenie w poÅ‚Ä…czeniu z nienagannÄ… technikÄ…. Porównajmy to z pozbawionym balastu, wiosÅ‚ujÄ…cym raz za razem pÅ‚ywakiem, który by pokonać tej samej dÅ‚ugoÅ›ci basen potrzebuje oÅ›miu, a czasem i dziesiÄ™ciu nerwowo wykonywanych cykli, a bÄ™dziecie już wiedzieli, dlaczego jego pÅ‚ywania nie nazywam terminem dynamika bez pÅ‚etw :)

To co przedstawiłem powyżej to oczywiście tylko ułamek podstawowej wiedzy, czy może raczej należałoby powiedzieć umiejętności, jakie trzeba posiąść, by cieszyć się pełną przyjemnością jaką daje DNF. Problemów jest jeszcze całe mnóstwo m.in. związanych z odpowiednią pracą rąk, ich ułożeniem, pozycją stóp, startem, nawrotami itd. itp. Na szczęście korzystając z pomocy kompetentnego instruktora wszystkie je można stosunkowo szybko pokonać (choć potem należy doskonalić technikę przez całe lata). Więcej na ten temat ale również na temat dynamiki w płetwach, statycznego wstrzymania oddechu, technik relaksacyjnych, oddechowych, rozciągających, a także fizjologii nurkowania na zatrzymanym oddechu można dowiedzieć się i nauczyć na prowadzonych przeze mnie basenowych kursach

Autor tekstu: Tomek „Nitas” Nitka




Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,978,765 Unikalnych wizyt