Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Goci online: 2

· Uytkownikw online: 0

· cznie uytkownikw: 16
· Najnowszy uytkownik: maro

FAQ: Zaświadczenie medyczne uprawniające do udziału w kursie lub do startu w zawodach

Co powinno być napisane na zaświadczeniu?
Zaświadczenie powinno zawierać tekst „brak przeciwwskazań do nurkowania z zatrzymanym oddechem” lub podobny, ale mający ten sam sens. Przykładowy blankiet zaświadczenia, jakim posługuje się często Stowarzyszenie Freediving Poland do pobrania tutaj

Skąd zdobyć zaświadczenie medyczne, kto może je wydać?
Kiedyś zaświadczenia medyczne uprawniające do uprawiania nurkowania (sprzętowego) wydawali wyłącznie tzw. lekarze klubowi KDP CMAS (ich lista jest dostępna na stronie KDP CMAS). Obecnie jest z tym dużo łatwiej i można je uzyskać od praktycznie każdego internisty. Ja, choć honoruję i takie zaświadczenia myślę, że lepiej byłoby, gdyby wydał je ktoś, kto ma pojęcie o nurkowaniu z zatrzymanym oddechem. Niestety takich lekarzy praktycznie nie ma, przynajmniej w Polsce. Nawet lekarze nurkowi, którzy orientują się w fizjopatologii nurkowania sprzętowego na ogół niewiele wiedzą o freedivingu. Dlatego osobom z Warszawy osobiście polecam "swojego" lekarza Łukasza Ulatowskiego tel. 501 086 187.

Co może stanowić przeciwwskazanie do uprawiania freedivingu i sprawić, że nie uzyskam zaświadczenia?
Przeciwwskazaniem do nurkowania z zatrzymanym oddechem są niektóre wady rozwojowe serca, choroby układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, schorzenia laryngologiczne oraz choroby metaboliczne jak np. cukrzyca. Wydaje się, że najpoważniejszy problem stanowić mogą wady serca i układu sercowo-naczyniowego. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy zrelacjonować je w lekarzowi wydającemu orzeczenie. Decyzja o zgodzie na nurkowanie zawsze należeć będzie do niego.

Jakie badania są konieczne do uzyskania zaświadczenia medycznego?
To zależy od lekarza, który wydaje zaświadczenie. Wymagania mogą być różne. Moim zdaniem rozsądne minimum stanowi badanie EKG, rentgen klatki piersiowej, morfologia krwi wraz z oznaczeniem poziomu cukru. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z kandydatem może zdecydować o konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań.
Wygenerowano w sekund: 0.01
2,001,245 Unikalnych wizyt