Combi James Nabaiji - test pianki freedivingowej
Dodane przez nitas dnia 30 wrze秐ia 2013
Decathlon wreszcie zacz膮艂 nadawa膰 atrakcyjne nazwy swoim produktom. Do niedawna by艂 to na przyk艂ad KOMB. P艁YW. LETNIE WODY NABAIJI., co brzmia艂o niezwykle zach臋caj膮co, prawda? Jednak ostatnio pojawi艂 si臋 Combi James, a wi臋c nazwa zdecydowanie bardziej przyci膮gaj膮ca klienta, ale … w sumie nie nazwa jest najwa偶niejsza. Dla nas, freediver贸w najwa偶niejsze jest to, 偶e w przyst臋pnych cenach dostajemy produkty, kt贸re 艣wietnie nadaj膮 si臋 do uprawiania tego, co lubimy najbardziej tj. do nurkowania na zatrzymanym oddechu. I w艂a艣nie w tym roku pojawi艂 si臋 kolejny tego rodzaju wyr贸b produkcji Nabaiji - jednej z marek Decathlonu, wspomniany powy偶ej Combi James czyli srebrno czarna, neoprenowa pianka oryginalnie przeznaczona do p艂ywania w wodach o temperaturze powy偶ej 14 stopni Celsjusza. Nam jednak nada si臋 ona do zupe艂nie innych cel贸w, a mianowicie oczywi艣cie do nurkowania. Jednak nie w wodach 14 plus ale raczej 24 plus – pami臋tajmy o tym, 偶e p艂ywacy ca艂y czas generuj膮 ciep艂o nieustannie pracuj膮c mi臋艣niami. My przez wi臋ksz膮 cz臋艣膰 czasu jaki sp臋dzamy w wodzie pozostajemy w spoczynku, dlatego poza osobami o w艂a艣ciwo艣ciach mors贸w, ta pianka nada si臋 do nurkowa艅 przy temperaturze wody nie ni偶szej ni偶 24-25 stopni. W Dahab w lipcu bie偶膮cego roku, gdzie mia艂em okazj臋 po raz pierwszy przetestowa膰 ten produkt temperatura wynosi艂a ok. 25-26 stopni i dla mnie by艂a odpowiednia w tej w艂a艣nie piance.

Kombinezon uszyty jest w formie tradycyjnego pajacyka bez kaptura, z suwakiem na plecach. Grubo艣膰 u偶ytego neoprenu jest zr贸偶nicowana i waha si臋 od 1,5 mm na przedramionach i 艂ydkach do 4 mm na korpusie i w kroku oraz na udach. Od 艣rodka wy艣cie艂any jest delikatnym nylonem, natomiast z zewn膮trz znajduje si臋 wy艂膮cznie g艂adka guma we wspomnianej ju偶 srebrno czarnej kolorystyce. Dzi臋ki braku nylonu od zewn膮trz pianka ma niskie opory hydrodynamiczne. Po艣lizg jaki daje si臋 odczu膰 przesuwaj膮c r臋k臋 po jej zewn臋trznej stronie jest naprawd臋 niez艂y i znajduje to potwierdzenie w wodzie – mo偶na w niej uzyskiwa膰 dobre czasy przep艂yni臋cia basenu (cho膰 akurat do p艂ywania w basenie niespecjalnie si臋 ona nadaje, o czym dalej).
Troch臋 dziwi膰 mo偶e to, 偶e zewn臋trzne pokrycie jest ca艂kowicie jednolite tj. brak jest paneli „chwytaj膮cych wod臋” na r臋kawach. Ww. panele stanowi膮 do艣膰 standardowe rozwi膮zanie stosowane w przez producent贸w pianek przeznaczonych do p艂ywania outdorowego (np. triathlonu). Dzi臋ki niemu p艂ywak uzyskuje wi臋ksz膮 skuteczno艣膰 ruch贸w nap臋dowych r膮k. W naszym przypadku nieznacznie poprawi艂oby to efektywno艣膰 nurkowania w sta艂ym bala艣cie bez p艂etw. Jednak brak paneli nie stanowi jakiego艣 powa偶nego problemu tym bardziej, 偶e my najcz臋艣ciej p艂ywamy w p艂etwach lub monop艂etwie, kiedy r臋ce nie s膮 w 偶aden spos贸b wykorzystywane do generowania si艂y nap臋dowej.

Wykonanie pianki jest bez zarzutu, poza jednym szczeg贸艂em - do艣膰 nieszcz臋艣liwie rozwi膮zano znajduj膮ce si臋 na szyi zapi臋cie na rzep. Ten ostatni przyszyty jest nie na szyi (gdzie w Nabaiji znajduje si臋 meszek, do kt贸rego zaczepia si臋 ww. rzep), lecz po przeciwnej stronie suwaka tj. na wolnym i w miar臋 lu藕no poruszaj膮cym si臋 ko艅cu. W konsekwencji, je艣li nie zachowuje si臋 odpowiedniej uwagi, to przy manewrach zwi膮zanych np. ze zdejmowaniem pianki z wieszaka, odwracaniem jej po suszeniu z lewej na praw膮 stron臋 itp. ma on tendencj臋 do zaczepiania si臋 o nylon, kt贸rym pianka wy艣cie艂ana jest od 艣rodka. To zdarza si臋 w dziesi膮tkach innych modeli pianek, w kt贸rych miejsce przyszycia rzepa jest takie samo jak w Combi James, rzecz jednak w tym, 偶e rzep u偶yty w Nabaiji jest wyj膮tkowo „czepliwy”. W rezultacie po ka偶dym przypadku jego zaczepienia si臋 trzeba odrywa膰 go u偶ywaj膮c sporej si艂y, a nylon w miejscu gdzie mia艂o miejsce zaczepienie cz臋sto mechaci si臋. Na szcz臋艣cie dzieje si臋 to tylko tam, gdzie mamy pokrycie nylonowe tj. od wewn臋trznej strony, nie wp艂ywa to wi臋c ani na hydrodynamik臋, ani na estetyk臋 pianki ubranej przez nurka.

Pianka zapewnia dobr膮 swobod臋 ruch贸w (np. z艂o偶enie r膮k nad g艂ow臋 nie stanowi problemu) i przy w艂a艣ciwie dobranym rozmiarze (o czym dalej) bardzo dobrze uk艂ada si臋 na ciele nurka przylegaj膮c do niego na ca艂ej powierzchni. W trakcie nurkowa艅 w Dahab praktycznie nie zauwa偶y艂em ingerencji wody przez otw贸r na g艂ow臋 ani przez suwak, co z pewno艣ci膮 jest zas艂ug膮 bardzo dobrze wykonanych, mi臋sistych, podw贸jnych podk艂adek neoprenowych pod suwakiem tworz膮cych tzw. labirynt.

Zastosowanie
Pianka sprawdza si臋 doskonale przy nurkowaniu w g艂膮b w ciep艂ych wodach. Wspomniana ju偶 swoboda ruch贸w, dobra hydrodynamika, przyleganie do cia艂a pozwalaj膮 na to, by czu膰 si臋 w niej jak w drugiej sk贸rze. Natomiast ze wzgl臋du na grubo艣膰 u偶ytego neoprenu raczej nie nada si臋 ona do p艂ywania w basenie. Jak pisa艂em wy偶ej na udach zastosowano neopren 4 milimetrowy, co zapewnia mi艂膮 termik臋, ale nadaje nogom wysok膮 i trudn膮 do skompensowania p艂ywalno艣膰. Wykonuj膮c dynamik臋 bez p艂etw nogi nieuchronnie uciekaj膮 ku powierzchni, nie m贸wi膮c o tym, 偶e p艂ywaj膮c w wodzie o temperaturze 28 stopni (a taka na og贸艂 jest na basenach) zaczyna w niej by膰 troch臋 za ciep艂o. Z drugiej strony w艂a艣nie z powodu wi臋kszej grubo艣ci mo偶e ona nie藕le sprawdza膰 si臋 w niezbyt d艂ugich sesjach statyki, przynajmniej w przypadku os贸b, kt贸re stosuj膮 kr贸tki warm up lub wykonuj膮 statyk臋 w og贸le bez warm up’u.

Rozmiar贸wka
Tu napotykamy na drobny, na szcz臋艣cie 艂atwy do opanowania problem. Niekt贸rzy z Was mog膮 mie膰 ju偶 w swojej szafie nurkowej piank臋 Nabaiji o wdzi臋cznej nazwie KOMB. P艁YW. LETNIE WODY NABAIJI czyli cieniutki (ok. 1,5 mm) zielono czarny kombinezon ch臋tnie u偶ywany przez nas do dynamiki w basenie. Je艣li pr贸bowaliby艣cie wybiera膰 rozmiar nowej pianki kieruj膮c si臋 rozmiarem starej, to prawdopodobnie traficie kul膮 w p艂ot. Tak przynajmniej by艂o w moim przypadku: u偶ywam zielono czarnej pianki nr 38 (small) i my艣la艂em, 偶e ten sam rozmiar b臋dzie w艂a艣ciwy w przypadku srebrno czarnej (w ko艅cu s膮 to pianki wytwarzane przez tego samego producenta, wi臋c rozmiary powinny si臋 zgadza膰). Tymczasem okaza艂o si臋, 偶e dopiero rozmiar 42 (a wi臋c dwa numery wi臋kszy) okaza艂 si臋 odpowiednio dopasowany. Dziwne, ale nauka z tego p艂ynie jedna – nie nale偶y kierowa膰 si臋 rozmiar贸wk膮 lecz przed zakupem trzeba zawsze zmierzy膰 piank臋 i … nie wyrzuca膰 paragonu, by w razie czego wymieni膰 j膮 na odpowiedni rozmiar.

Reasumuj膮c mimo drobnych zastrze偶e艅 po raz kolejny otrzymujemy z Decathlonu fajny produkt o bardzo przyzwoitej jako艣ci, a jednocze艣nie w korzystnej cenie (obecnie 499 z艂).