Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Go¶ci online: 1

· U¿ytkowników online: 0

· £±cznie u¿ytkowników: 16
· Najnowszy u¿ytkownik: maro

Maribor 2007

PoniedziaÅ‚ek – introdukcja

Po 15 godzinach jazdy jesteÅ›my w Maribor nad ranem w poniedziaÅ‚ek 2 lipca. Do rozpoczÄ™cia mistrzostw sÄ… jeszcze dwa dni, ale my jesteÅ›my na miejscu już, bo dwaj z nas (ja i Radek) biorÄ… udziaÅ‚ w kursie sÄ™dziowskim, który rozpoczyna siÄ™ wÅ‚aÅ›nie dziÅ› o 9:00. Jest dopiero kilka minut po szóstej wiec wykoÅ„czeni caÅ‚onocnÄ… podróżą rzucamy siÄ™ na łóżka, ale po dwóch godzinach i tak musimy zwlec siÄ™ na dół, gdzie czeka na nas Bill Strömberg – Prezydent AIDA i jednoczeÅ›nie główny trener sÄ™dziów. ChÅ‚opaki Å›piÄ…, ale nas Bill szybko rozbudza. O dziwo, mimo że rzecz jest o nudnych regulaminach prowadzenie wykÅ‚adu jest caÅ‚kiem ciekawe. W przerwie na lunch spotykamy KrzyÅ›ka LeszczyÅ„skiego, który jest tu jako opiekun ekipy niemieckiej. Witamy siÄ™ z prawdziwa radoÅ›ciÄ…, ale za chwilÄ™ musimy wracać na zajÄ™cia. I tak toczy siÄ™ to przez dwa wyczerpujÄ…ce dni, po których kurs siÄ™ koÅ„czy, a we wtorek wieczorem odbywa siÄ™ parada oficjalnie otwierajÄ…ca mistrzostwa.

Nasza ekipa z Carlosem Coste /
Od lewej: Radek Gaca, ja, Carlos, Piotrek Bauza i Tomek Bryl
Zdjęcie z archiwum Tomka Bryla

Środa popołudnie - dynamika eliminacje. Przegrana szansa

Kiedy docieram na basen jest już po kilku biegach kwalifikacyjnych. W pierwszym Per Westin z Danii uzyskał równe 200 metrów! Jest też kilka innych imponujących wyników. Staram się jednak o tym nie myśleć. Znikam w pomieszczeniu dla przygotowujących się zawodników i próbuję się zrelaksować. Nie jest to łatwe. Nachodzą mnie czarne myśli - na pewno kontrakcje przyjdą szybko i nie będzie mi się chciało walczyć, wynurzę się po 100 metrach. Tak, na pewno dam ciała! Cholera, po co w ogóle tu przyjeżdżałem?! A jednak próbuję się opamiętać. Uspokój się! Nie można tak, włącz confirmation tape, myślę. Ale nie daje to wiele. W głowie wciąż mam wisielczy nastrój. Uspakajam się dopiero, kiedy przychodzi moja kolej. Siadam na brzegu basenu i całe zło odpływa. Znowu chce mi się walczyć. Będzie dobrze, myślę!

Koncentracja przed startem /
Autor zdjęcia: Piotrek Bauza

Kiedy zanurzam siÄ™ w wodzie ogarnia mnie bÅ‚ogi spokój. Kontrakcje przychodzÄ… późno, dopiero koÅ‚o 75 metra. To dobrze, myÅ›lÄ™, to dobrze. DociÄ…gam do drugiego, a potem trzeciego nawrotu i pÅ‚ynÄ™ dalej. Jeszcze tylko kilka pociÄ…gnięć i wynurzam siÄ™ na 159 metrze. Może trochÄ™ mnÄ… trzÄ™sie, ale wszystko jest pod kontrolÄ…. Procedura wynurzeniowa prawidÅ‚owa. Niestety widzÄ™ żółtÄ… kartkÄ™. Co siÄ™ staÅ‚o, pytam sÄ™dziujÄ…cego mnie Jorga Jansena? WynurzyÅ‚eÅ› nogÄ™ poza 5 meter zone, mówi. Za chwile oglÄ…dam to na wideo Radka – nie ma o czym dyskutować. Sprawa jest oczywista. Szkoda, myÅ›lÄ™. Ale w gruncie rzeczy, co za różnica? Z 159 metrami i tak nie wszedÅ‚bym do finałów, mówiÄ™ sobie. ZÅ‚ość przychodzi dopiero po ogÅ‚oszeniu wyników - gdyby nie karne punkty mogÅ‚em być w finale B i zawalczyć o rekord Polski. Cholera, szkoda!

Ale zanim ogłoszą wyniki jest jeszcze kilka biegów. W jednym z nich dramat odbywa się po drugiej stronie basenu. Niemiec Martin Legat jest w ciężkim blackoucie, a asekuranci przez kilkadziesiąt sekund nie potrafią w żaden sposób mu pomoc. Martin leży w wodzie, a oni nie zdejmują mu nawet zacisku z nosa! Ratunek przychodzi dopiero ze strony zaalarmowanego sytuacją Krzyśka Leszczyńskiego, który rzuca się z pomocą do wody. Po dłuższym czasie Martin dochodzi do siebie, gorzej z komórką Krzyśka, która po wyłowieniu nadaje się tylko na śmietnik.

Tymczasem rozpoczyna siÄ™ odliczanie do przedostatniego biegu eliminacji. SÅ‚yszymy „10, 5, 4, 3 seconds” i … nie ma ciÄ…gu dalszego. Nie ma Official Top, ani odliczania okna startowego! Stoimy zdezorientowani, ale mimo to wszyscy zawodnicy zanurzajÄ… siÄ™. Wszyscy … oprócz jednego. Carlos Coste na torze G zatrzymuje siÄ™ tuż nad powierzchniÄ…, wypuszcza cale napakowane powietrze i wraca na stanowisko. Nie wie, co siÄ™ dzieje. Jednak wszyscy pozostali zawodnicy już pÅ‚ynÄ…. Dziewczyna Carlosa nerwowo krzyczy - Startuj! Wenezuelczyk pakuje jeszcze raz i prawie pół minuty po czasie rusza do walki. Czy w takich okolicznoÅ›ciach zdoÅ‚a zrobić choć 100 metrów? A jednak Carlos to prawdziwy fighter. Nie poddaje siÄ™, robi trzy dÅ‚ugoÅ›ci basenu i nawrót, ale tu czeka go kolejna przeszkoda. Na sÄ…siednim torze fatalny blackout ma Nicolas Guerry ze Szwajcarii. Po okoÅ‚o 160 metrach zamiast wynurzyć siÄ™ opada na dno. Asekuranci nurkujÄ… i wyciÄ…gajÄ… go na powierzchniÄ™, ale Nicolas nie odzyskuje przytomnoÅ›ci. UpÅ‚ywajÄ… nerwowe sekundy. Szwajcar nie daje znaku życia. Wisi na linie oddzielajÄ…cej jego tor od toru Carlosa. Do pomocy rzucajÄ… siÄ™ ludzie stojÄ…cy na brzegu basenu, wpadajÄ… do wody prawie wprost na wÅ‚aÅ›nie przepÅ‚ywajÄ…cego Carlosa. Na szczęście ten jakoÅ› omija cale zamieszanie i wynurza siÄ™ dopiero po 178 metrach. Respect! Tymczasem po zastosowaniu sztucznego oddychania Nicolas Guerry powoli dochodzi do siebie. DziÅ› to jego dzieÅ„ klÄ™ski. Nikt nie przypuszcza nawet, że za dwa dni przyjdzie jego chwila chwaÅ‚y. Ale to bÄ™dzie potem. Tymczasem nadchodzi ostatni bieg eliminacji dynamiki. Mamy tu same sÅ‚awy: Stig, Alex, William Winram i … Chorwat Goran ÄŒolak, który ku naszemu zaskoczeniu zÅ‚ożyÅ‚ najwyższÄ… deklaracje - 165 metrów. CoÅ› sprawia, że podchodzÄ™ do Radka i pytam : Jak myÅ›lisz, u Gorana bÄ™dziemy mieli blackoucik? Po 3 minutach okazuje siÄ™, że intuicja mnie nie zawiodÅ‚a. Ambitny Serb przepÅ‚ywa ponad 190 metrów, ale po wynurzeniu jego gÅ‚owa wraca bezwiednie do wody. Asekuranci ruszajÄ… do akcji. Mamy kolejne DSQ, których w tych zwodach byÅ‚o już naprawdÄ™ sporo. Wkrótce pojawiajÄ… siÄ™ oficjalne wyniki. Carlos o jeden metr przegrywa z ósmym na liÅ›cie Christianem Maldame. SkÅ‚ada protest, bo oznacza to, że jest poza wielkim finaÅ‚em, a przecież jego start zostaÅ‚ zakłócony z winy organizatora (potem dowiadujemy siÄ™, ze przyczynÄ… byÅ‚a awaria systemu nagÅ‚aÅ›niajÄ…cego). PiÄ™tnaÅ›cie minut później sÄ™dziowie ogÅ‚aszajÄ… werdykt : protest jest rozpatrzony pozytywnie. Carlos wystartuje razem z finalistami B, jednak jego rezultat zostanie zaliczony do pierwszej ósemki (a raczej teraz już dziewiÄ…tki). Oznacza to, że walczy o miejsca 1-9 i wciąż może stanąć na podium.

Czwartek rano - statyka eliminacje. Chwile grozy

Prawie na samym początku startuje Radek, który swoim zwyczajem złożył deklarację równą 1 min. Asekuruję go i nastawiam się na czas w okolicach 6 minut, ale tym razem Radkowi chyba po prostu brakuje motywacji. Kończy już po 5:19 z takim zapasem, że z pewnością mógłby pociągnąć jeszcze ze 30 albo i więcej sekund. Sześć minut chyba było w zasięgu. Szkoda, ale może uda się na kolejnych zawodach.

Tymczasem startujÄ… kolejni zawodnicy. Wreszcie przychodzi pora na Tomka. Z dotychczasowych rezultatów wynika, że jeÅ›li tylko Tomek „zrobi swoje”, to bÄ™dzie dobrze. Rozpoczyna siÄ™ odliczanie, Tomek zanurza siÄ™. Mija pierwsze kilkadziesiÄ…t sekund i nagle widzimy sznureczek bÄ…belków unoszÄ…cych siÄ™ z jego ust. Najpierw jest ich trochÄ™, potem coraz wiÄ™cej. Zaniepokojony Radek, który peÅ‚ni rolÄ™ asekuranta szturcha go w ramiÄ™. Tomek odpowiada i po chwili strumieÅ„ bÄ…bli ustaje. Potem dostajemy od Tomka potwierdzenie tego, co obaj podejrzewamy – miaÅ‚ packing blackout tak jak Tom Sietas dwa lata temu w Renens. Na kilkadziesiÄ…t sekund straciÅ‚ kontakt z rzeczywistoÅ›ciÄ…, do której przywróciÅ‚o go dopiero pytanie zadane przez Radka. Mimo pozbycia siÄ™ litra, a może i wiÄ™cej powietrza Tomek dociÄ…ga do 7:02. Wstaje i wtedy przeżywamy chwile grozy. Chwieje siÄ™, jego gÅ‚owa niebezpiecznie chodzi na boki, rÄ™ce wykonujÄ… nieskoordynowane ruchy! Jednak Tomkowi jakoÅ› udaje siÄ™ opanować niesforny organizm, wykonuje procedurÄ™ powierzchniowÄ… i po trzydziestu sekundach niepewnoÅ›ci z ulgÄ… widzimy biaÅ‚Ä… kartkÄ™ w rÄ™ce Ute Geßmann. Hurra! Z tym wynikiem Tomek ma wielkie szanse na finaÅ‚ A.

Wreszcie rozpoczyna siÄ™ ostatni heat statyki. Na ostatnim stanowisku Timo Kinnunen, którego od kilku dni obserwujÄ™ z pewnym zdziwieniem. PamiÄ™tam go z Extremalla na Mazurach, teraz wydaje mi siÄ™ … trzy razy grubszy. Ma brzuszek jakby byÅ‚ w ciąży! I to ma być freediver? W eliminacjach do dynamiki popÅ‚ynÄ…Å‚ tylko 125 metrów, ale dynamika nigdy nie należaÅ‚a do jego mocnych stron. Za to w statyce to jeden z najlepszych zawodników na Å›wiecie, może wiec jemu te kilogramy sadÅ‚a nie szkodzÄ…? A jednak za chwile dzieje siÄ™ coÅ›, co zdaje siÄ™ potwierdzać moje wÄ…tpliwoÅ›ci – Timo po 7:15 koÅ„czy z potężnÄ… sambÄ… i nie radzi sobie z procedurÄ… powierzchniowÄ…. Wielki faworyt jest out, a nasz Tomek bezapelacyjnie mieÅ›ci siÄ™ w finaÅ‚owej ósemce. Waha siÄ™ nieco przy skÅ‚adaniu deklaracji na jutro, a wreszcie decyduje - 7:02, co okazuje siÄ™ najwyższÄ… deklaracjÄ… ze wszystkich.

Czwartek wieczór - dynamika finał. Dramat w kilku aktach

Finał dynamiki /
Autor zdjęcia: Tomek Bryl

Najpierw starujÄ… kobiety. Na torze B wielka faworytka – Natalia Molchanova. Jednak czy jest w formie, zastanawiam siÄ™. W eliminacjach popÅ‚ynęła tylko 156 metrów. To nie zapowiada wielkiego wyniku w finale. Z drugiej strony może po prostu pÅ‚ynęła tylko tyle ile musiaÅ‚a, żeby wejść do ósemki najlepszych? ZresztÄ… nie ma siÄ™ nad czym zastanawiać, za chwilÄ™ wszystko bÄ™dzie wiadome. Dziewczyny ruszajÄ…. Oprócz Molchanowej jest m.in. Norweżka Elisabeth Kristofersson, dwie Czeszki, Chorwatka Klara Fabrio. Kristofersson przepÅ‚ywa fantastyczne 174 metry i zajmuje 2 miejsce, ale oczy wszystkich zwrócone sÄ… na NataliÄ™. Ta w miarÄ™ szybko pokonuje pierwsze 50 metrów, po czym zwalnia. Spokojnie przemierza kolejne dÅ‚ugoÅ›ci basenu. Kiedy zbliża siÄ™ do 200 metra wszyscy wstajÄ… z miejsc. PodpÅ‚ywa do Å›ciany i … robi nawrot! Tu byÅ‚ ustanowiony przez niÄ… samÄ… rekord Å›wiata, a ona pÅ‚ynie dalej! Zgromadzeni widzowie, zawodnicy i trenerzy bijÄ… brawo. Natalia wynurza siÄ™ po kolejnych 5 metrach i ze stoickim spokojem wykonuje procedurÄ™ powierzchniowÄ…. BiaÅ‚a kartka w rÄ™ce Billa Strömberga potwierdza to, do czego nikt nie ma najmniejszej wÄ…tpliwoÅ›ci. Nowy rekord Åšwiata kobiet od dziÅ› wynosi 205 metrów! Owacjom nie ma koÅ„ca. Natalia rules! Ale to nie wszystkie emocje zwiÄ…zane z tym finaÅ‚em. W czasie kiedy Rosjanka jeszcze czeka na werdykt sÄ™dziego, na torze H dzieje siÄ™ coÅ› niesamowitego. PÅ‚ynie na nim Czeszka Alena Zabloudilova. Ta nikomu nieznana zawodniczka po zrobieniu nawrotu na 150 metrze mija 170, 180, 190 metr i wciąż pÅ‚ynie!!! Przecieram oczy ze zdumienia, tak daleko nie dotarÅ‚a jeszcze żadna kobieta, poza MolchanowÄ…! Wreszcie Czeszka zatrzymuje siÄ™ po 196 metrach. Niestety nie jest w stanie utrzymać siÄ™ na powierzchni o wÅ‚asnych silach. Szkoda. MógÅ‚by to być fantastyczny rekord narodowy i srebro na mistrzostwach. Ale przed tÄ… zawodniczkÄ… jest z pewnoÅ›ciÄ… jeszcze wielka przyszÅ‚ość. Ma dopiero 25 lat, o 19 mniej niż jej utytuÅ‚owana rywalka, a jej potencjaÅ‚ wydaje siÄ™ ogromny.

Wreszcie czas na finaÅ‚ mężczyzn. Na pierwszych dwóch torach pÅ‚ynÄ… Alex i Stig. Dalej Henning Larsen. To pomiÄ™dzy nimi powinna rozegrać siÄ™ batalia o tytuÅ‚ mistrza. Ale na drugim koÅ„cu basenu jest jeszcze Per Westin, który wczoraj popÅ‚ynÄ…Å‚ 200 metrów, a tuż obok niego William Winram (193 m – rekord Kanady w kwalifikacjach). Ci dwaj również mogÄ… wÅ‚Ä…czyć siÄ™ do walki. Jednak Per Westin wkrótce po starcie przeżywa kryzys i koÅ„czy po zaledwie 100 metrach. Pozostali walczÄ… dalej. NajwiÄ™cej emocji przysparza obserwowanie prawej strony basenu. Do dwóchsetnego metra Å‚eb w Å‚eb dopÅ‚ywajÄ… Stig i Alex. Jak na komendÄ™ robiÄ… nawrót, po którym Rosjanin zaczyna nieznacznie wyprzedzać DuÅ„czyka. PÅ‚ynÄ… jeszcze 10 metrów, jeszcze 3 i Alex wynurza siÄ™. Stig, jak później przyznaje w wywiadzie, wykorzystuje swoje poÅ‚ożenie nieco z tylu za Rosjaninem. Obserwuje go kÄ…tem oka i kiedy widzi, że ten koÅ„czy swój bieg, przepÅ‚ywa jeszcze 3 metry, które pieczÄ™tujÄ… jego zwyciÄ™stwo. Wynurza siÄ™ nie ryzykujÄ…c wiÄ™cej. BÄ™dzie mistrzem Å›wiata? To jeszcze nie takie pewne, bo do 200 metra wÅ‚aÅ›nie zbliża siÄ™ Henning Larsen i robi nawrót. Czyżby zdoÅ‚aÅ‚ popÅ‚ynąć dalej niż Alex lub Stig?! Jednak nie, pokonuje jeszcze tylko 7 metrów i koÅ„czy swój bieg. Tu jednak zaczyna siÄ™ dramat. Po wynurzeniu DuÅ„czyk ma ewidentnÄ… sambÄ™. Jego gÅ‚owa opada i podnosi siÄ™ w konwulsjach. Mimo to Henning wykonuje procedurÄ™ powierzchniowÄ… i dochodzi do siebie bez pomocy z zewnÄ…trz. Åšwieżo po szkoleniu u Billa Strömberga wiem co o tym myÅ›leć. Spazmatycznie opadajÄ…ca i podnoszÄ…ca siÄ™ gÅ‚owa to post blackout mechanical movements. Stan Å›wiadczÄ…cy o tym, ze Henning miaÅ‚ powtarzajÄ…cy siÄ™ blackout, co oznaczać może tylko jedno - DSQ. Z niepokojem patrzÄ™ na sÄ™dzinÄ™. Nie chciaÅ‚bym być teraz na jej miejscu. W koÅ„cu nie jestem w stu procentach pewny swojej diagnozy, a ona werdykt musi wydać w ciÄ…gu minuty. Werdykt, który ma zaważyć o brÄ…zowym medalu. SÄ™dzina dÅ‚ugo nie może podjąć decyzji. Wreszcie widać, że z niepewnoÅ›ciÄ… w oczach pokazuje biaÅ‚Ä… kartkÄ™. Jedni klaszczÄ…, inni buczeniem wyrażajÄ… swojÄ… dezaprobatÄ™. Werdykt jest kontrowersyjny. BiegnÄ™ do Radka i mówiÄ™ : post blackout jak ta lala! Radek, który nagrywaÅ‚ wynurzenie DuÅ„czyka na wideo nie jest tego wcale taki pewny. PrzeglÄ…damy wideo raz po razie, ale niewiele jesteÅ›my mÄ…drzejsi. Zbliżenie na twarz DuÅ„czyka niestety zostaÅ‚o zrobione trochÄ™ zbyt późno i kluczowego momentu nie widać wyraźnie. NachodzÄ… mnie wÄ…tpliwoÅ›ci. Może jednak sÄ™dzina miaÅ‚a racje? Tymczasem emocje zwiÄ…zane z tym biegiem wcale siÄ™ nie koÅ„czÄ…. Po ogÅ‚oszeniu wyników William Winram, który w czasie caÅ‚ego tego zamieszania przepÅ‚ynÄ…Å‚ 203 metry (kolejny rekord Kanady!) i jest na czwartej pozycji, skÅ‚ada protest w sprawie Henninga. JeÅ›li zostanie przyjÄ™ty tj. jeÅ›li Henning zostanie zdyskwalifikowany wówczas to William zamiast niego znajdzie siÄ™ na 3 miejscu. UpÅ‚ywajÄ… dÅ‚ugie, nerwowe minuty. SÄ™dziowie powinni obradować ale zamiast tego snujÄ… siÄ™ po caÅ‚ym basenie. Czemu nie biorÄ… siÄ™ do roboty?!

W oczekiwaniu na werdykt /
Autor zdjęcia: Tomek Bryl

Wreszcie po prawie pół godzinie sprawa wyjaÅ›nia siÄ™ - dwóch organizatorów taszczy ze sobÄ… telewizor. To na nim sÄ™dziowie bÄ™dÄ… oglÄ…dać wideo z wynurzenia Henninga. Czekamy, czekamy, czekamy. Po upÅ‚ywajÄ…cym czasie widać jak trudny problem do rozwiÄ…zania ma komisja. Wreszcie Bill Strömberg z marsowÄ… minÄ… wychodzi z pokoju sÄ™dziów, podchodzi do tablicy wyników, bez sÅ‚owa skreÅ›la nazwisko Henninga Larsena i rÄ™cznie wpisuje obok trzy zÅ‚owieszcze literki - DSQ. Po czym zwracajÄ…c siÄ™ do niego mówi – jeÅ›li siÄ™ nie zgadzasz możesz zÅ‚ożyć protest na protest. Co ty na to? Henning siÄ™ nie poddaje i skÅ‚ada swój protest. SÄ™dziowie razem z nim wracajÄ… do sali obrad. Jest juz 21:30. Dawno temu miaÅ‚ rozpocząć siÄ™ Event Cometee czyli rutynowa odprawa dla zawodników. Musimy jednak dalej czekać. W koÅ„cu Bill ponownie pojawia siÄ™ przy tablicy wyników i obok literek DSQ dopisuje jeszcze trzy - PBM. Post Blackout Movements domyÅ›lamy siÄ™ natychmiast. A wiec nic już siÄ™ nie zmieni. BrÄ…zowym medalistÄ… zostaje William Winram z Kanady. Henning Larsen z tego boju wróci do domu na tarczy.

Piątek rano - finał statyki. Tomek Bryl wicemistrzem !!!

O 10: 45 w piÄ…tek rozpoczyna siÄ™ finaÅ‚ statyki kobiet. ZajmujÄ™ stanowisko na trybunach tuż nad zone D, w której startuje Natalia Molchanowa. Na prawo od niej, w strefie E przygotowuje siÄ™ byÅ‚a rekordzistka Å›wiata w statyce Szwedka Lotta Ericsson. Lotta wystÄ™pu w dynamice nie może zaliczyć do udanych. O wÅ‚os przegraÅ‚a wejÅ›cie do finaÅ‚u A. MiaÅ‚a taki sam wynik (150 metrów) jak dwie inne zawodniczki, ale zamiast siódmego lub ósmego miejsca zajęła dopiero dziewiÄ…te ze wzglÄ™du na niższÄ… deklaracjÄ™. W finale B nie miaÅ‚a już motywacji do walki i poddaÅ‚a siÄ™ po zaledwie 113 metrach. Teraz na pewno bÄ™dzie chciaÅ‚a siÄ™ zrehabilitować. Po 5 minutach od rozpoczÄ™cia finaÅ‚u statyki widać, że tak wÅ‚aÅ›nie bÄ™dzie. Leży w prawie caÅ‚kowitym bezruchu. Nie widać jeszcze kontrakcji, gdy tymczasem Natalia zaczyna siÄ™ wyraźnie przeciÄ…gać, zmienia pozycjÄ™. Czyżby Lotta mogÅ‚a z niÄ… wygrać??? W miÄ™dzyczasie odpadajÄ… kolejne zawodniczki. Po 6 minutach zostajÄ… już tylko one dwie. Natalia wyraźnie walczy z kontrakcjami ale jednak to Lotta poddaje siÄ™ pierwsza. Podnosi siÄ™ po osiÄ…gniÄ™ciu 6:49 co jest nowym rekordem Szwecji. Bijemy brawo. Tymczasem Rosjanka ciÄ…gnie dalej i nie zamierza poprzestać na „zwykÅ‚ych” 7 minutach. Mija 7:30 (jej wÅ‚asny rekord Å›wiata) i wynurza siÄ™ dopiero gdy stopery pokazujÄ… ni mniej, ni wiÄ™cej tylko równe osiem minut!!! ProcedurÄ™ powierzchniowa wykonuje bez najmniejszych problemów. Nie widać ani Å›ladu samby. Nowy rekord Å›wiata staje siÄ™ faktem. Znów rozlegajÄ… siÄ™ brawa, okrzyki. Owacja trwa dobre kilka minut.

Ale zbliża siÄ™ godzina 11:00. Już za chwilÄ™ rozpocznie siÄ™ to, na co my, Polacy czekamy z najwiÄ™kszÄ… niecierpliwoÅ›ciÄ… – finaÅ‚ mężczyzn. Na pierwszym stanowisku pojawia siÄ™ nasz Tomek Bryl. Znów jestem na trybunach, dobre 3 metry nad taflÄ… basenu, dokÅ‚adnie nad strefÄ… A, gdzie stacjonuje Tomek. W rÄ™ku trzymam kamerÄ™, bÄ™dÄ™ niÄ… filmowaÅ‚ caÅ‚Ä… próbÄ™. Na prawo od Tomka Peter Boivie, który w eliminacjach wynikiem 7:02 ustanowiÅ‚ rekord Szwecji, dalej JapoÅ„czyk Ryuzo Shinomiya, Herbert Nitsch, Stig Severinsen, Szwajcar Nicolas Guerry, ten sam, który dwa dni temu zaliczyÅ‚ ciężki blackout w eliminacjach dynamiki, SÅ‚oweniec AleÅ¡ SeliÅ¡kar i Antero Joki broniÄ…cy honoru Finlandii po blamażu Timo Kinnunena. SÅ‚yszymy Official Top i show siÄ™ zaczyna. Tomek leży bez najmniejszego drgnienia. Gdy mija piÄ…ta minuta ze zdumieniem widzÄ™, że wynurza siÄ™ główny kandydat do zÅ‚ota, wczorajszy bezapelacyjny zwyciÄ™zca dynamiki, Stig Severinsen! PÅ‚ynÄ… kolejne minuty. Tomek zaczyna walkÄ™ z kontrakcjami, ale widać, że caÅ‚y czas kontroluje sytuacjÄ™. Wreszcie nadchodzi 7 minuta, która okazuje siÄ™ chwilÄ… prawdy. Nagle wokół zaczyna siÄ™ ruch. WidzÄ™ jak jeden po drugim wynurzajÄ… siÄ™ kolejni zawodnicy. MuszÄ™ caÅ‚y czas trzymać wycelowanÄ… w Tomka kamerÄ™, nie mogÄ™ wiec odwrócić siÄ™ swobodnie w prawo by skontrolować sytuacjÄ™. KÄ…tem oka dostrzegam jednak niebieskÄ… postać stojÄ…cego Herberta. A wiec on też już skoÅ„czyÅ‚, a Tomek wciąż trwa! Po 7:10 wiem jedno – nie zostaÅ‚ już prawie nikt poza Tomkiem!!! Wreszcie i on podnosi gÅ‚owÄ™, wstaje i bez najmniejszych oznak niedotlenienia, w kilka sekund koÅ„czy surface protocol. Wiem, że tu nie można mieć cienia wÄ…tpliwoÅ›ci - ta próba musi być zaliczona. Wraz z Piotrkiem wyjemy z radoÅ›ci. Nie jestem tego na 100 procent pewien, ale czujÄ™, że Tomek musi być w pierwszej trojce. WyÅ‚Ä…czam kamerÄ™ i pÄ™dzÄ™ na dół. Za chwilÄ™ dociera do nas nieoficjalna wiadomość od prowadzÄ…cego konferansjerkÄ™ Sebastiana Naslunda – Tomek jest wicemistrzem Å›wiata!!! Kilka minut potem na Å›cianie pojawia siÄ™ oficjalne potwierdzenie. Wyniki sÄ… zaskakujÄ…ce - pierwszy jest Nicolas Guerry, drugi oczywiÅ›cie Tomek, a trzeci Peter Boivie. Wielkie sÅ‚awy zostaÅ‚y poza podium! Dopiero na czwartej pozycji plasuje siÄ™ niedawny rekordzista Å›wiata w statyce Herbert Nitsch. KrzyczÄ™, skaczÄ™ z radoÅ›ci, a za chwilÄ™ wysyÅ‚am seriÄ™ SMS'ów do freediverów z Polski. DziÅ› mamy polski dzieÅ„ na mistrzostwach, a ten dzieÅ„ jeszcze siÄ™ nie skoÅ„czyÅ‚.

Nowy rekord Polski /
Autor zdjęcia: Piotrek Bauza

PiÄ…tek po poÅ‚udniu – eliminacje do bez pÅ‚etw. Rutyna

Tym razem eliminacje nie robiÄ… na mnie wielkiego wrażenia. To już trzeci dzieÅ„ zawodów, zaczynam wiec przyjmować wszystko z narastajÄ…cÄ… obojÄ™tnoÅ›ciÄ…. Przyzwyczajam siÄ™ do tego, że w eliminacjach gwiazdy nie dajÄ… z siebie wszystkiego, nie ma wiÄ™c co liczyć na wielkie wyniki. Najciekawsze wydajÄ… siÄ™ balckouty, których i tym razem nie brakuje. Jest jednak niespodziewana odmiana - Glenn Garret z USA. Glenn majÄ…cy 59 (!) lat jest najstarszym uczestnikiem mistrzostw. Mimo swojego wieku robi 114 metrów pÅ‚ynÄ…c (uwaga !!!) na plecach i to bez zacisku na nos!!! Jak on to robi??? Ja jednak w czasie nurkowania Glenna jestem na drugim koÅ„cu basenu gdzie obserwujÄ™ wczorajszÄ… wielkÄ… przegranÄ… – CzeszkÄ™ AlenÄ™ ZabloudiluvÄ…. Ta drobniutka dziewczyna bez najmniejszego wysiÅ‚ku przepÅ‚ywa 117 metrów i pewnie plasuje siÄ™ w jutrzejszym finale. Czy nastÄ™pnego dnia znów pogoni MolchanowÄ…?

Wreszcie nadchodzi wyczekiwana godzina 19:40. To czas startu Piotrka Bauzy. Jak przy próbie Tomka przypada mi rola kamerzysty. Piotrek kończy spokojnie po 125 metrach. Jesteśmy na niego trochę źli, że nie zrobił ostatniego nawrotu. To dałoby gwarancję startu w finałach, a tak czekają nas jeszcze chwile niepewności. Na szczęście ostatecznie wszystko kończy się dobrze. Piotrek jest na 14 pozycji i jutro wystartuje w finale B. Kiedy przychodzi czas na złożenie deklaracji Piotrek proponuje 125 metrów. Napadamy na niego jak jeden mąż. Nie ma mowy, krzyczymy! Jutro musisz pociągnąć dalej! Jak zadeklarujesz 125 to znowu nie zrobisz nawrotu! Zadeklaruj 130 albo i więcej! Nie zgodzimy się na mniej niż 126 metrów! Zrezygnowany Piotrek zgadza się na ten kompromis. 126 zostaje metrów zadeklarowane.

Sobota – finaÅ‚ bez pÅ‚etw. Ostatni akord

Na pół godziny przed głównymi finaÅ‚ami odbywa siÄ™ fiaÅ‚ B mężczyzn z udziaÅ‚em Piotrka. Jak poprzednio ja zajmujÄ™ siÄ™ „kamerowaniem” z poziomu trybun. Piotrek pÅ‚ynie bardzo spokojnie, równie spokojnie wynurza siÄ™ na 135 metrze. RobiÄ™ zbliżenie i widzÄ™, że nie ma u niego żadnych objawów niedotlenienia. Å»adnej samby, drżączki nic z tych rzeczy. NiewÄ…tpliwie ma w sobie jeszcze co najmniej pięć metrów wiÄ™cej. Robi kilka oddechów, Å›ciÄ…ga zacisk z nosa i … nagle serce podchodzi mi do gardÅ‚a! Zamiast zdjąć okularki Piotek zaczyna pokazywać okejkÄ™. Jasna cholera! Z brzegu Radek „in low voice”  krzyczy „Okularki! Zdejmij okularki!” Piotrek dostrzega swój bÅ‚Ä…d i naprawia go. ÅšciÄ…ga gogle, ponawia znak OK i wypowiada formuÅ‚kÄ™. Z wielkimi obawami czekam na werdykt. Wydaje mi siÄ™, że widzÄ™ biaÅ‚Ä… kartkÄ™, ale widzÄ™ też, że Piotrek wciąż wisi na linie zwrócony w stronÄ™ sÄ™dziego. Z miejsca gdzie stojÄ™ nie sÅ‚ychać czy, a jeÅ›li tak to o czym ewentualnie dyskutujÄ…. Zamykam wiÄ™c kamerÄ™ i gnam na dół. Zanim dotrÄ™ do Radka Piotrek jest już na brzegu. Na szczęście wszystko w porzÄ…dku. To rzeczywiÅ›cie byÅ‚a biaÅ‚a kartka. SÄ™dzia musiaÅ‚ chyba uznać, że skoro nie caÅ‚y sprzÄ™t twarzowy zostaÅ‚ zdjÄ™ty, to procedura jeszcze nie zostaÅ‚a rozpoczÄ™ta i bÅ‚Ä™du nie byÅ‚o. Nie jesteÅ›my jednak do koÅ„ca pewni tej interpretacji. ObiecujÄ™ sobie zadać w tej sprawie pytanie Billowi. Ale to już po mistrzostwach. Można to przecież zrobić mailem.

FinaÅ‚ kobiet to kolejny popis Terminatora - Molchanowej, która ustanawia jeszcze jeden rekord Å›wiata wynikiem 149 metrów. To już chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Ja jednak z wielkÄ… uwagÄ… obserwujÄ™ pÅ‚ynÄ…cÄ… tuż obok Natalii AlenÄ™ ZabloudilovÄ…. Tym razem nie popeÅ‚nia ona bÅ‚Ä™du sprzed dwóch dni. Nie próbuje dogonić Rosjanki i zatrzymuje siÄ™ po „zaledwie” 133 metrach. Warto pamiÄ™tać o tym, że te 133 metry to o dwa wiÄ™cej od poprzedniego rekordu Å›wiata, i że jest to odlegÅ‚ość, której nie osiÄ…gnęła żadna inna kobieta poza NataliÄ…! Możemy być pewni, że o Alenie bÄ™dzie jeszcze bardzo gÅ‚oÅ›no i kiedy ktoÅ› wreszcie zdetronizuje MolchanowÄ…, to stawiam, że bÄ™dzie to wÅ‚aÅ›nie Alena. A może siÄ™ to stać prÄ™dzej niż ktokolwiek przypuszcza.

Finał A mężczyzn podnosi wszystkim poziom adrenaliny. Stig we wspaniałymn stylu zostawia wszystkich rywali daleko w tyle i przepływając 186 metrów odzyskuje rekord świata stracony dwa lata temu na rzecz Toma Sietasa. Również ten bieg obfituje w dramatyczne wydarzenia. Płynący na pierwszym torze William Winram pokonuje ponad 160 metrów, ale po wynurzeniu ma gigantyczną sambę i kończy w ramionach asekurantów. Ten gość ma jednak w sobie coś takiego, że każdemu potrafi dopiec. Dwa dni wcześniej protestem doprowadził do dyskwalifikacji Henninga Laresena, a dziś ... składa protest przeciwko Stigowi! Po obejrzeniu wideo, które nagrywali jego znajomi Amerykanie dochodzi do wniosku, że Stig złapał się liny przed wynurzeniem. To oznaczałoby 10 punktów karnych, co i tak nie odebrałoby Stigowi złota, ale unieważniłoby rekord. Po dłuższych komplikacjach protest ostatecznie zostaje oddalony i rekord (pod warunkiem negatywnego wyniku kontroli antydopingowej) zachowuje ważność.

I tak mistrzostwa się kończą. Pozostaje jeszcze tylko najprzyjemniejsza dla nas część : dekoracja medalistów, w tym naszego Worldchampion Freediver - Tomka Bryla, wspólna kolacja, zdjęcia z Japończykiem przebranym w strój słynnego Japońca dostającego hyperventilation blackout na Big Blue (tak, tak, był taki na tych mistrzostwach!), pożegnanie z Krzyśkiem Leszczyńskim i 14 godzin jazdy do domu.

Tomek z Japońcem /
Autor zdjęcia: Piotrek Bauza

Tomek "Nitas" Nitka


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,972,978 Unikalnych wizyt