Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Go¶ci online: 1

· U¿ytkowników online: 0

· £±cznie u¿ytkowników: 16
· Najnowszy u¿ytkownik: maro

Nie tylko Shallow Water Blackout cz. II

Uraz ciśnieniowy ucha

Sprawa jest doskonale znana każdemu nurkowi sprzÄ™towemu, wiÄ™c nie bÄ™dÄ™ wyjaÅ›niaÅ‚, na czym polega – wszyscy i tak wiedzÄ…. Nie bÄ™dzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że problemy z uchem dotyczÄ… również freediverów. A zdarzajÄ… siÄ™ i najlepszym. DoÅ›wiadczyli go, miÄ™dzy innymi, Yasemin Dalilic i Topi Lintukangas w czasie swoich rekordowych prób. Nic w tym dziwnego, bo kiedy nurek, bÄ™dÄ…cy na granicy możliwoÅ›ci wyrównania ciÅ›nienia, ma jeszcze tylko kilka metrów do zerwania plakietki z nowym rekordem, czasem ryzykuje dalsze zanurzanie liczÄ…c, że jednak siÄ™ uda. Raz siÄ™ udaje, a kiedy indziej bÄ™benek ulega perforacji, zalany zostaje bÅ‚Ä™dnik i wtedy zaczynajÄ… siÄ™ kÅ‚opoty. Nurek doznaje zawrotów gÅ‚owy i może stracić orientacjÄ™. JeÅ›li zacznie siÄ™ „wynurzać” w poziomie zamiast ku górze, może to oznaczać poważne problemy.

Trzeba tu powiedzieć, że o ile w przypadku scuba wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym raczej dla nikogo nie stanowi problemu, to przy bezdechach staje się jednym z głównych czynników ograniczających głębokość, jaką jesteśmy w stanie osiągnąć. Nurkując ze sprzętem mamy powietrza pod dostatkiem i delikatne dmuchnięcie w zatkany ręką nos (tzw. próba Valsalvy) na ogół załatwia sprawę.

Niestety we freedivingu sprawy majÄ… siÄ™ trochÄ™ inaczej. Tu z każdym pokonanym metrem gÅ‚Ä™bokoÅ›ci mamy mniejszÄ… objÄ™tość powietrza do dyspozycji. Na 30 metrach nasze pÅ‚uca sÄ… skurczone do 1/4 swojej normalnej pojemnoÅ›ci i tu mniej wiÄ™cej zaczynajÄ… siÄ™ problemy. Próbujemy Å›cisnąć pÅ‚uca, aby wydusić z nich jeszcze trochÄ™ powietrza i przepchnąć je przez trÄ…bki Eustachiusza, i... nic siÄ™ nie dzieje. Nic dziwnego – nasze pÅ‚uca sÄ… skompresowane do objÄ™toÅ›ci bliskiej residual volume, stÄ…d nasze kÅ‚opoty. Tradycyjna próba Valsalvy przestaje być skuteczna, wÅ‚aÅ›nie dlatego freediverzy w zasadzie w ogóle nie posÅ‚ugujÄ… siÄ™ niÄ….

Istnieje kilka, o ile nie kilkanaÅ›cie, technik wyrównywania ciÅ›nienia. Z grubsza rzecz biorÄ…c, można podzielić je na techniki ciÅ›nieniowe (jak wÅ‚aÅ›nie Valsalva), w których trÄ…bki otwierajÄ… siÄ™ wskutek zwiÄ™kszonego ciÅ›nienia w jamie nosowej i bezciÅ›nieniowe, w których przypadku otwarcie trÄ…bek uzyskuje siÄ™ poprzez pracÄ™ odpowiednich grup mięśni. SÄ… też kombinacje jednych i drugich. JeÅ›li chodzi o techniki bezciÅ›nieniowe (jak np. przeÅ‚ykanie Å›liny, odginanie gÅ‚owy, ziewanie przy zamkniÄ™tych ustach i inne) to, choć sÄ… bardzo eleganckie – nie wymagajÄ… Å‚apania siÄ™ za nos – ich skuteczność jest jednak (może poza osobnikami o wyjÄ…tkowo drożnych trÄ…bkach Eustachiusza jak np. Gianluca Genoni) ograniczona do mniej wiÄ™cej podobnych gÅ‚Ä™bokoÅ›ci jak próba Valsalvy. Niezwykle wydajnÄ… technikÄ…, w pewnym sensie też bezciÅ›nieniowÄ…, jest manewr polegajÄ…cy na wciÄ…ganiu przez nos wody do jamy nosowej i zatok. Jednak jest to technika trudna i niebezpieczna, dlatego posÅ‚uguje siÄ™ niÄ… bardzo wÄ…skie grono zaawansowanych nurków.

Wydaje siÄ™, że najpopularniejszÄ… i jednoczeÅ›nie bardzo efektywnÄ… technikÄ…, używanÄ… przez chyba wszystkich gÅ‚Ä™boko nurkujÄ…cych freediverów, jest tzw. manewr Frenzla. ZostaÅ‚ on opracowany przez komandora Luftwaffe (Frenzla wÅ‚aÅ›nie) w czasie II Wojny Åšwiatowej dla pilotów i załóg bombowców nurkujÄ…cych (okazuje siÄ™, że przy locie nurkowym ciÅ›nienie roÅ›nie na tyle gwaÅ‚townie, że zaczyna to stanowić problem). Z grubsza rzecz biorÄ…c, technika Frenzla polega na tym, że najpierw powietrze z pÅ‚uc zasysane jest do ust i gromadzone nad jÄ™zykiem. NastÄ™pnie wykonywany jest silny ruch jÄ™zyka do góry i do tyÅ‚u tak, że jÄ™zyk jak tÅ‚ok przepycha je do jamy nosowej, zwiÄ™kszajÄ…c panujÄ…ce w niej ciÅ›nienie. JeÅ›li jednoczeÅ›nie mamy zatkany nos (rÄ™kÄ… lub zaciskiem) i zamkniÄ™tÄ… gÅ‚oÅ›niÄ™, to powietrze, które nie ma dokÄ…d uciec, uchodzi przez trÄ…bki Eustachiusza do ucha Å›rodkowego. Frenzel jest tak skuteczny, że pozwala rozwiÄ…zać problem wyrównywania ciÅ›nienia nawet osobom o wyjÄ…tkowo niedrożnych trÄ…bkach. TakÄ… osobÄ… jest np. Eric Fattach, który mimo że od najmÅ‚odszych lat uwielbiaÅ‚ pÅ‚ywać, to nie byÅ‚ w stanie zanurkować gÅ‚Ä™biej niż na 2-3 metry. Jego trÄ…bki sÄ… tak wyjÄ…tkowo Å›cisÅ‚e, że pomimo iż Eric znaÅ‚ próbÄ™ Valsalvy, to nie byÅ‚ w stanie wyrównać ciÅ›nienia przy jej pomocy. Wreszcie pewnego razu natknÄ…Å‚ siÄ™ na opis techniki Frenzla i jak sam mówi, opanowaÅ‚ jÄ… w 5 minut. Od tej chwili podwodny Å›wiat stanÄ…Å‚ przed nim otworem i Eric kilka lat później znalazÅ‚ siÄ™ na 88 metrach. Uprzedzam jednak, że dla wiÄ™kszoÅ›ci z nas poprawne opanowanie tej techniki nie okaże siÄ™ takie Å‚atwe jak w jego przypadku. Dlatego zainteresowanych odsyÅ‚am do chyba najlepszego dokumentu na ten temat, napisanego wÅ‚aÅ›nie przez Erica Fattaha: „The Frenzel Technique, Step-by-Step” (www.ericfattah.com/frenzel.doc). Tym z was, którzy bÄ™dÄ… chcieli zapuÅ›cić siÄ™ naprawdÄ™ gÅ‚Ä™boko, polecam też wÄ…tek „Failure Depth” na liÅ›cie dyskusyjnej serwisu www.deeperblue.net, gdzie w jednym z postów Eric zdradza, nieujawnione we wspomnianym wyżej dokumencie, tajniki, dotyczÄ…ce jego wÅ‚asnej modyfikacji Frenzla tzw. mouthfill technique.

Na koniec można jeszcze przypomnieć, że obecnie prawie wszyscy freediverzy stosujÄ… przed zanurzeniem prostÄ…, ale skutecznÄ… technikÄ™ pakowania pÅ‚uc (lung packing). Polega ona na tym, że po wziÄ™ciu ostatniego, maksymalnego wdechu nurek „dopakowuje” poprzez zasysanie jÄ™zykiem do ust dodatkowych porcji (tzw. packs) powietrza, które przepompowuje natychmiast do pÅ‚uc. W wyniku wykonania od kilkunastu do kilkudziesiÄ™ciu „dopakowaÅ„” można wprowadzić do pÅ‚uc nawet do 3 litrów dodatkowego powietrza, które bardzo przydaje siÄ™ na gÅ‚Ä™bokoÅ›ciach do wyrównywania ciÅ›nienia w uchu Å›rodkowym, dodatkowo zabezpieczajÄ…c je przed urazem. Należy jednak pamiÄ™tać, że nadmierne pakowanie wywoÅ‚uje zawroty gÅ‚owy a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do nawet blackoutu (jeszcze przed rozpoczÄ™ciem nurkowania). DoÅ›wiadczyÅ‚ tego miÄ™dzy innymi wÅ‚aÅ›nie Eric Fattach w czasie rywalizacji w Montreux w 2000 r. ZÅ‚oÅ›liwi konkurenci do koÅ„ca trwania zawodów przezywali go JapoÅ„czykiem w nawiÄ…zaniu do sÅ‚ynnej sceny z „Big Blue” (oczywiÅ›cie w przypadku JapoÅ„czyka z filmu przyczyna blackoutu byÅ‚a zupeÅ‚nie inna – nadmierna hiperwentylacja).

Uraz ciśnieniowy płuc

Jak powiedziaÅ‚ jeden ze znanych freediverów: „ludzie sÄ… zaprojektowani do nurkowania na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci do 40 metrów”. GÅ‚Ä™biej należy brać pod uwagÄ™ ryzyko urazu ciÅ›nieniowego – zgniecenia pÅ‚uc (lung squeeze). Jego mechanizm jest caÅ‚kowicie odmienny od urazu o tej samej nazwie (tylko w jÄ™zyku polskim), doskonale wszystkim znanego z nurkowaÅ„ na sprężonych mieszankach oddechowych.

Kiedy nurek bezdechowy zanurza się, ciśnienie zewnętrzne powoduje narastającą kompresję płuc. Te jednak znajdują się nie w elastycznym worku, a w zbudowanej z dość sztywnych żeber klatce piersiowej. Wprawdzie posiada ona pewne (ograniczone) możliwości kurczenia się, ale zawsze stawia działającej z zewnątrz sile pewien opór. W rezultacie ciśnienie słupa wody na danej głębokości jest równoważone przez ciśnienie powietrza w płucach plus tę właśnie siłę oporu (sprężystości) klatki piersiowej. Oznacza to, że w płucach stale utrzymuje się pewne niewielkie podciśnienie.

Jest ono przyczynÄ… znanego wszystkim freediverom efektu nazywanego z angielska blood shift. Aby skompensować panujÄ…ce w pÅ‚ucach podciÅ›nienie, do naczyÅ„ krwionoÅ›nych klatki piersiowej przetÅ‚aczana jest krew pozyskana z innych obszarów organizmu. Proces ten przebiega tym Å‚atwiej, że wskutek zatrzymania oddechu i narastajÄ…cego ciÅ›nienia zewnÄ™trznego obkurczeniu ulegajÄ… naczynia krwionoÅ›ne dostarczajÄ…ce krew do peryferiów – palców, dÅ‚oni, stóp, koÅ„czyn i skóry. „ZaoszczÄ™dzona“ w ten sposób krew może zostać skierowana wÅ‚aÅ›nie do pÅ‚uc. Dodatkowym efektem wspomagajÄ…cym blood shift jest stopniowe przemieszczanie narzÄ…dów wewnÄ™trznych z jamy brzusznej do klatki piersiowej. To, na ile efektywny jest ten ostatni proces, zależy od elastycznoÅ›ci przepony – mięśnia rozpoÅ›cierajÄ…cego siÄ™ pomiÄ™dzy pÅ‚ucami a jamÄ… brzusznÄ…. Oba te efekty powodujÄ… jedno: klatka piersiowa wypeÅ‚nia siÄ™ cieczÄ… (krew) i organami wewnÄ™trznymi (trzewia), które – w odróżnieniu od znajdujÄ…cego siÄ™ w pÅ‚ucach powietrza – sÄ… nieÅ›ciÅ›liwe. WÅ‚aÅ›nie dlatego dalsze narastanie ciÅ›nienia zewnÄ™trznego nie powoduje zgniecenia klatki piersiowej i poÅ‚amania żeber.

Póki znajdujemy się na niewielkich głębokościach, efekty blood shift i przetłaczania trzewi manifestują się w minimalnym stopniu. Klatka piersiowa poddaje się jeszcze kompresji i w miarę nadąża za zmniejszaniem objętości płuc. Sytuacja zmienia się mniej więcej, kiedy mijamy marker oznaczający 40 metr (w zależności od osobnika równie dobrze może to być 35 lub 45 metr). W tym momencie klatka piersiowa osiąga objętość graniczną (a płuca residual volume). Dalsze jej zgniatanie jest niemożliwe ze względu na sztywność żeber. Od tej chwili postępującej kompresji płuc nie towarzyszy już kurczenie się klatki. Dlatego zapotrzebowanie na nieściśliwe organy wewnętrzne i krew gwałtownie rośnie, i... tu może pojawić się problem. Jeśli zapotrzebowanie to nie zostanie odpowiednio szybko zaspokojone, wówczas podciśnienie w płucach może wzrosnąć do niebezpiecznych wartości. W konsekwencji krew pod wpływem różnicy ciśnień może zacząć przenikać z naczyń krwionośnych do światła pęcherzyków płucnych. Właśnie wtedy mamy do czynienia z urazem płuc.

Po wynurzeniu nurek pluje Å›linÄ… podbarwionÄ… krwiÄ…. Na ogół jej iloÅ›ci sÄ… niewielkie a objawy ustÄ™pujÄ… po dość krótkim czasie. Jednak w skrajnych przypadkach może dojść nawet do wtórnego utoniÄ™cia. Zalane krwiÄ… pÄ™cherzyki pÅ‚ucne nie sÄ… wówczas w stanie prawidÅ‚owo wykonywać swojej pracy, a nurek dusi siÄ™, mimo że znajduje siÄ™ na powierzchni i może oddychać powietrzem atmosferycznym. W lżejszych przypadkach stan plucia krwiÄ… utrzymuje siÄ™ przez kilka – kilkanaÅ›cie godzin. Towarzyszy mu uczucie ogólnego zmÄ™czenia oraz trudnoÅ›ci z nabraniem peÅ‚nego oddechu. Czasem oddychaniu towarzyszyć może rzężenie i ból w okolicach klatki piersiowej. Niestety, ustÄ…pienie tych objawów (co nastÄ™puje szybciej lub później w zależnoÅ›ci od stopnia uszkodzenia pÅ‚uc) nie oznacza, że problem zniknÄ…Å‚. Należy liczyć siÄ™ z tym, że nadwerężone pÄ™cherzyki jeszcze przez dÅ‚uższy czas bÄ™dÄ… dochodzić do siebie. Nurkowaniom, nawet na dużo mniejsze gÅ‚Ä™bokoÅ›ci, może towarzyszyć krwioplucie. Dlatego po doznaniu urazu, należy zawiesić nurkowania na pewien czas (zależny od tego jak poważny byÅ‚ uraz), a po ich wznowieniu rozpoczynać od maÅ‚ych gÅ‚Ä™bokoÅ›ci. W miarÄ™ upÅ‚ywu kolejnych dni można stopniowo nurkować coraz gÅ‚Ä™biej, jednak caÅ‚y czas należy kontrolować, czy objawy lung squeeze nie powracajÄ….

Co robić, aby nie dopuÅ›cić do urazu? Nie ma tu prostej rady. Wydaje siÄ™, że pierwszÄ… i podstawowÄ… zasadÄ… powinno być powolne stopniowanie gÅ‚Ä™bokoÅ›ci. Nie należy gwaÅ‚townie poprawiać swojego personal best, szczególnie kiedy jesteÅ›my w obszarze ryzyka, a wiÄ™c po przekroczeniu 35-40 metra. Najpierw należy wykonać kilka – kilkanaÅ›cie nurkowaÅ„ w okolicach swojego rekordowego osiÄ…gniÄ™cia, a dopiero potem atakować gÅ‚Ä™bokość wiÄ™kszÄ… o kilka (2-3) metrów. Tu znów seria zanurzeÅ„ na podobnÄ… gÅ‚Ä™bokość i ponowne przesuniÄ™cie poprzeczki. Po dÅ‚uższej przerwie (np. zimowej) w nurkowaniach należy stopniowo dochodzić do dużych gÅ‚Ä™bokoÅ›ci, nawet jeÅ›li leżą one poniżej osobistego rekordu. Z kolei każde gÅ‚Ä™bokie nurkowanie powinno być poprzedzone odpowiedniÄ… rozgrzewkÄ… tj. kilkoma przygotowawczymi zanurzeniami na mniejsze gÅ‚Ä™bokoÅ›ci (można w tym celu wykonywać opisane poniżej negative pressure dives). PostÄ™pujÄ…c w ten sposób, za każdym razem dajemy szansÄ™ organizmowi na przyzwyczajenie siÄ™ do gÅ‚Ä™bokoÅ›ci i panujÄ…cego na niej ciÅ›nienia. Dajemy mu czas na „aklimatyzacjÄ™”, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystÄ…pienia lung squezze.

Druga rada to ćwiczenie przepony. Im przepona jest bardziej elastyczna, tym łatwiej i głębiej trzewia są w stanie wniknąć w światło klatki piersiowej. To zabezpiecza nurka przed wzrostem podciśnienia w płucach i ryzykiem ich uszkodzenia. Typowym przykładem tego typu ćwiczenia jest technika zaczerpnięta z Pranayamy - Uddiyana Bandha (na filmach o Umberto Pelizzarim można znaleźć ujęcia Mistrza w trakcie wykonywania tej techniki). Polega ono na wykonaniu pełnego, maksymalnego wydechu, po którym następuje głębokie zassanie brzucha w światło klatki piersiowej. Nurkowie często nie ograniczają się do wykonania zwykłego wydechu, ale na koniec (ale jeszcze przed wciągnięciem brzucha) dodają serię reverse packs (wysysanie, przy pomocy języka, powietrza z płuc po osiągnięciu przez nie objętości residual volume).

Ćwiczeniom poprawiajÄ…cym elastyczność powinna być poddawana nie tylko sama przepona, ale też caÅ‚a klatka piersiowa. Gdy jest ona zbyt sztywna, wówczas stawia duży opór ciÅ›nieniu zewnÄ™trznemu, jeszcze zanim pÅ‚uca osiÄ…gnÄ… residual volume. Może to być przyczynÄ… wystÄ…pienia krwioplucia po wynurzeniu z gÅ‚Ä™bokoÅ›ci dużo mniejszych niż wspomniane na wstÄ™pie 35-40 metrów. Znane sÄ… przypadki, kiedy uraz pÅ‚uc miaÅ‚ miejsce po nurkowaniach na zaledwie 25 metrów. InnÄ… przyczynÄ… takiego stanu rzeczy mogÅ‚o być też wziÄ™cie niepeÅ‚nego oddechu. PÅ‚uca osiÄ…gajÄ… wtedy objÄ™tość zalegajÄ…cÄ… na dużo mniejszej gÅ‚Ä™bokoÅ›ci niż normalnie. Z tego wÅ‚aÅ›nie powodu należy bardzo ostrożnie przeprowadzać wspomniane powyżej tzw. negative pressure dives (nurkowania negatywne), polegajÄ…ce na zanurzeniu siÄ™ po wykonaniu wydechu, mimo że osiÄ…gane w ten sposób gÅ‚Ä™bokoÅ›ci sÄ… niewielkie. Nurkowie czÄ™sto wykonujÄ… negative pressure dives w ramach rozgrzewki, dziÄ™ki czemu efekt ciÅ›nienia panujÄ…cego na np. 50 metrach uzyskujÄ… już na 5-15 metrach (w zależnoÅ›ci od stopnia opróżnienia pÅ‚uc). Powoduje to szybsze i osiÄ…gniÄ™te mniejszym wysiÅ‚kiem (niż przez rzeczywiste nurkowanie na 50 m) zaadoptowanie do ciÅ›nienia a także szybszÄ… aktywacjÄ™ odruchu nurkowego. Jednak z powodu zwiÄ™kszonego ryzyka urazu pÅ‚uc należy je przeprowadzać z najwyższÄ… ostrożnoÅ›ciÄ…. Konieczne jest też zapewnienie bardzo uważnej asekuracji. Nurek nie tylko ma maÅ‚o tlenu, ale też  z powodu pustych pÅ‚uc  ujemnÄ… pÅ‚ywalność. W razie blackoutu nie może liczyć na to, że wyporność wyniesie go na powierzchniÄ™.

Peter Scott w swoim znakomitym artykule na temat urazu ciÅ›nieniowego pt. „Fear the Squeeze” zwraca uwagÄ™ na jeszcze trzy kwestie. Pierwsza to zalecenie, że w każdym gÅ‚Ä™bokim nurkowaniu zachowywać należy odpowiednie (czytaj nie zbyt szybkie) tempo zanurzania. Kiedy tempo wzrostu ciÅ›nienia jest wolniejsze, wówczas mechanizmy obronne majÄ… wiÄ™cej czasu na zamanifestowanie siÄ™ i uchronienie nas przed uszkodzeniem pÅ‚uc. Druga - to wÅ‚aÅ›ciwe nawodnienie organizmu. Odwodnienie, o które we freedivingu Å‚atwo, prowadzi do zmniejszenia objÄ™toÅ›ci krwi i w konsekwencji zmniejszenia efektywnoÅ›ci efektu blood shift (nie mówiÄ…c o zwiÄ™kszeniu lepkoÅ›ci krwi). Ostatnia kwestia wydaje siÄ™ dość oczywista. Chodzi mianowicie o podchodzenie z wielkÄ… ostrożnoÅ›ciÄ… do wszelkich, nawet pÅ‚ytkich, nurkowaÅ„ po przebyciu jakiejkolwiek choroby pÅ‚uc. Mimo tego, że powinno to być dla wszystkich oczywiste, wÅ‚aÅ›nie Peter Scott doznaÅ‚ wyjÄ…tkowo ciężkiego urazu wskutek zlekceważenia przeziÄ™bienia pÅ‚uc. Warto dodać, że miaÅ‚o to miejsce po nurkowaniu leżącym dużo poniżej normalnie osiÄ…ganych przez niego limitów.

Na koniec warto zauważyć zwiÄ…zek ryzyka urazu pÅ‚uc z kwestiÄ… wyrównywania ciÅ›nienia w uchu Å›rodkowym. Problemy z uchem sÄ… dla wielu z nas barierÄ…, która zatrzymuje nas przed zejÅ›ciem gÅ‚Ä™biej. Kiedy wreszcie uda siÄ™ opanować nowÄ…, doskonalszÄ… technikÄ™ wyrównywania ciÅ›nienia okazuje siÄ™, że jesteÅ›my w stanie nagle „awansować” o kolejne 8-10 metrów i... tu wÅ‚aÅ›nie może okazać siÄ™, że trafiamy na nowe ograniczenie – lung squeeze. O tym, że tak wÅ‚aÅ›nie siÄ™ staÅ‚o dowiadujemy siÄ™ już po fakcie – na powierzchni. Nasze organizmy niestety nie majÄ… żadnych receptorów czy też innego mechanizmu ostrzegawczego, który uprzedzaÅ‚by nas o zbliżajÄ…cym siÄ™ niebezpieczeÅ„stwie uszkodzenia pÅ‚uc. Na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci nie odczuwamy żadnych problemów. Dopiero, kiedy po wynurzeniu plujemy krwiÄ… oznacza to, że posunÄ™liÅ›my siÄ™ o kilka metrów za gÅ‚Ä™boko.

Arytmie serca

Zatrzymywanie oddechu, szczególnie w poÅ‚Ä…czeniu ze zmianami ciÅ›nienia zewnÄ™trznego, a wiÄ™c w nurkowaniach na gÅ‚Ä™bokość, wywoÅ‚uje bradykardiÄ™ (zwolnienie tÄ™tna) a czasem może prowadzić do nierównomiernego bicia serca. WedÅ‚ug Terry Maas’a ten sam efekt (arytmia) pojawić siÄ™ może w wyniku nieumiejÄ™tnego, forsownego wyrównywania ciÅ›nienia za pomocÄ… próby Valsalvy. OczywiÅ›cie nurkami najbardziej narażonymi na tego rodzaju komplikacje sÄ… osoby o naturalnych skÅ‚onnoÅ›ciach do arytmii. Innym może siÄ™ to nigdy nie przydarzyć, ale pewnoÅ›ci nie ma. O tym, że coÅ› przebiega inaczej niż powinno, dowiadujemy siÄ™ z reguÅ‚y dopiero po powrocie na powierzchniÄ™. Serce bije nierówno, czÄ™sto rytm jest przyÅ›pieszony. Trzeba tu zaznaczyć, że przyÅ›pieszenie pulsu po wynurzeniu jest zjawiskiem naturalnym. JeÅ›li jednak towarzyszy mu nierównomierność, a objawy nie ustÄ™pujÄ… po kilku chwilach, oznacza to, że mamy problem arytmii. Jedyne, co powinniÅ›my zrobić w takiej sytuacji, to zakoÅ„czyć nurkowanie oraz wszelkÄ… innÄ… dziaÅ‚alność wymagajÄ…cÄ… wysiÅ‚ku na dany dzieÅ„. Należy też skonsultować siÄ™ z kardiologiem, aby ocenić czy u danej osoby nie wystÄ™pujÄ… przeciwwskazania do uprawiania nurkowania na zatrzymanym oddechu.
Problem nieregularnego tętna, o ile w ogóle ma miejsce, pojawia się na ogół po głębokich nurkowaniach. Jednak znany jest co najmniej jeden przypadek nurka, u którego arytmia występowała po maksymalnych statykach (co w jego przypadku oznaczało ok. 6 min. 20 sek.) i utrzymywała się nawet do kilku godzin.

Na koniec warto zaznaczyć, że fizjologia nurkowań na bezdechu (zwłaszcza głębokich) nie jest do końca zbadana, ze zresztą dość oczywistych względów - brak jest wystarczająco obfitego materiału doświadczalnego. Stąd znaczna ilość informacji przedstawionej w niniejszym tekście bierze się raczej z praktyki tj. relacji nurków niż z naukowo potwierdzonych teorii. Oznacza to, że niektóre z przedstawionych tu prób wyjaśnienia pewnych faktów mogą zostać w przyszłości zweryfikowane.

Bibliografia:

„Decompression Illness and Freediving” Peter Sheard
„Lung Squeeze” David Sawatzky
„Unreveling the Mammalian Diving Reflex Part I & Part II” Erik Seedhouse
„Take a Deep Breath Part I & Part II” Erik Seedhouse
„Reality Czech” Paul Kotik
„Fear the Squeeze” Peter Scott


Tomek „Nitas” Nitka


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
Wygenerowano w sekund: 0.03
1,977,574 Unikalnych wizyt