Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Go¶ci online: 1

· U¿ytkowników online: 0

· £±cznie u¿ytkowników: 16
· Najnowszy u¿ytkownik: maro

Rok 2010 z punktu widzenia freedivera

MijajÄ…cy rok we feedivingu ponownie przyniósÅ‚ obfitość rekordów Å›wiata, które zdajÄ… siÄ™ jednak nie robić już wiÄ™kszego wrażenia na publicznoÅ›ci. Szczerze mówiÄ…c trudno siÄ™ temu dziwić. Od mniej wiÄ™cej dziesiÄ™ciu lat, rok w rok ilość nowo ustanawianych rekordów globu wyraża siÄ™ liczbÄ… dwucyfrowÄ…. Dlatego dodanie jeszcze jednego, kolejnego wpisu w annaÅ‚ach nie budzi już takich emocji jak niegdyÅ›. Nawet poprawienie i to dwukrotne jednego z najstarszych (liczÄ…cego sobie dokÅ‚adnie 7 lat) rekordu w zmiennym balaÅ›cie kobiet przeszÅ‚o bez wiÄ™kszego echa. W tej sytuacji wydaje siÄ™, że najważniejszym wydarzeniem jakie miaÅ‚o miejsce w ciÄ…gu ostatnich 12 miesiÄ™cy byÅ‚a realizacja „hectometer project” Williama Trubridge’a, który 13 grudnia osiÄ…gnÄ…Å‚ magiczne 100 metrów w kategorii staÅ‚ego balastu bez pÅ‚etw. Niewtajemniczonym wyjaÅ›niam, że oznacza to ni mniej, ni wiÄ™cej tylko tyle, że Will zanurzyÅ‚ siÄ™ i wynurzyÅ‚ z ww. gÅ‚Ä™bokoÅ›ci o wÅ‚asnych siÅ‚ach przy pomocy tylko rÄ…k i nóg (nie używajÄ…c nawet pÅ‚etw, czy monopÅ‚etwy), pÅ‚ynÄ…c stylem przypominajÄ…cym coÅ› jakby żabkÄ™. PoprawiÅ‚ tym samym swój wÅ‚asny, tegoroczny rekord w tej dyscyplinie o 5 metrów, a rekord z roku ubiegÅ‚ego aż o dziesięć. Kapelusze z głów przed Willem! PomyÅ›leć, że jeszcze 30 lat temu takÄ… gÅ‚Ä™bokość udawaÅ‚o siÄ™ osiÄ…gnąć tylko przy użyciu windy, a wrócić z niej na powierzchniÄ™ jedynie za pomocÄ… balonu wypornoÅ›ciowego!

OmawiajÄ…c mijajÄ…cy rok warto może jeszcze wspomnieć o nurkowaniach we Free Immersion i dynamice. W pierwszej z tych kategorii Herbert Nitsch - najlepszy freediver ostatnich lat dotarÅ‚ do 120 metra poprawiajÄ…c rekord z 2009 roku o osiem metrów. W dynamice w pÅ‚etwach (a w zasadzie w monopÅ‚etwie) najpierw Federic Sessa dodaÅ‚ 5 metrów do lekko już zwietrzaÅ‚ego, bo liczÄ…cego sobie prawie 2 lata wyniku Alexa Molchanova, a później ten z kolei rezultat o kolejne 10 metrów poprawiÅ‚ Dave Mullins przepÅ‚ywajÄ…c 265 m. Wydaje siÄ™ jednak, że dopiero dotarcie do granicy 300 metrów zrobi na obserwatorach wiÄ™ksze wrażenie. Choć jeszcze kilka lat temu liczba ta brzmiaÅ‚aby jak kompletne science fiction, to dziÅ› wydaje siÄ™ ona być caÅ‚kiem realna. Wiadomo, że sÄ… zawodnicy pÅ‚ywajÄ…cy na treningach odlegÅ‚oÅ›ci w okolicach 275 m. Choćby Chorwat Goran Colak, który goszczÄ…c u nas na zawodach w Rybniku przepÅ‚ynÄ…Å‚ wprawdzie „zaledwie” dwie setki, ale zrobiÅ‚ to w stylu takim, że dla wszystkich obserwujÄ…cych go byÅ‚o jasne, że jego potencjaÅ‚ siÄ™ga dużo dalej. Mianowicie minÄ…wszy mniej wiÄ™cej 190 metr Goran opuÅ›ciÅ‚ rÄ™ce, czym u niektórych wywoÅ‚aÅ‚ lekkie zaniepokojenie, czy przypadkiem nie zanosi siÄ™ na blackout. Jednak obawy te byÅ‚y caÅ‚kowicie pÅ‚onne, Goran odwróciÅ‚ siÄ™ w bok, ku swojej dziewczynie, która robiÅ‚a mu pamiÄ…tkowe zdjÄ™cia, pomachaÅ‚ do niej rÄ™kÄ… (wÅ‚aÅ›nie dlatego musiaÅ‚ je wczeÅ›niej opuÅ›cić znad gÅ‚owy), uÅ›miechnÄ…Å‚ i po chwili wynurzyÅ‚ siÄ™ na kompletnym luzie. WyglÄ…daÅ‚ przy tym tak, jakby przepÅ‚ynÄ…Å‚ nie osiem, a jednÄ… dÅ‚ugość basenu – zmÄ™czenia, czy niedotlenienia nie byÅ‚o widać ani trochÄ™. A przypomnijmy, że Goran mimo, że zalicza siÄ™ do Å›wiatowej czołówki nie miaÅ‚ jeszcze okazji wpisać siÄ™ na AIDA’owskÄ… listÄ™ rekordzistów Å›wiata. Na co stać wiÄ™c takiego na przykÅ‚ad Dave’a Mullinsa – wielokrotnego, w tym aktualnego recordmana w tej dyscyplinie? CzujÄ™, że do 300 metrów nie jest już tak daleko…

Skoro jednak ten ani inny równie spektakularny wynik w tym roku jeszcze nie padÅ‚ można Å›miaÅ‚o powiedzieć, że wiÄ™ksze emocje miaÅ‚y miejsce na naszym, polskim podwórku. OsiÄ…gniÄ™cia byÅ‚y wprawdzie skromniejsze, ale dla nas majÄ… one nie mniejsze znaczenie niż rekordy Å›wiata. U nas rok ten należaÅ‚ niewÄ…tpliwie do dwóch zawodników Roberta Cetlera i Mateusza Maliny. Najpierw, w marcu na zawodach w Józefowie Robert uzyskaÅ‚ fantastyczny wynik w statyce (8:42), który stawia go w jednym rzÄ™dzie z najlepszymi w tej dyscyplinie na Å›wiecie, a jeszcze tego samego dnia dotarÅ‚ on do okrÄ…gÅ‚ej granicy 200 metrów w dynamice (choć po kilku miesiÄ…cach ten rekord Polski utraciÅ‚ na rzecz Mateusza – 204 metry). DaÅ‚y mu one tytuÅ‚ Basenowego Mistrza Polski. W lipcu Robert kolejny raz zwyciężyÅ‚ w Mistrzostwach Polski w nurkowaniu w gÅ‚Ä…b, choć uzyskane na nich wyniki trudno uznać za imponujÄ…ce. We wrzeÅ›niu przyszÅ‚a kontra ze strony Matusza, który dwukrotnie, najpierw w kategorii Free Immersion, a nastÄ™pnie w staÅ‚ym balaÅ›cie zanurkowaÅ‚ na gÅ‚Ä™bokość 100 metrów. Tym samym awansowaÅ‚ do elitarnego grona zaledwie kilkunastu nurków na Å›wiecie, mogÄ…cych poszczycić siÄ™ „zrobieniem setki” o wÅ‚asnych siÅ‚ach (tj. nie na windzie). BiorÄ…c pod uwagÄ™, że Mateusz zrealizowaÅ‚ ten cel po zaledwie dwóch latach uprawiania freedivingu można spodziewać siÄ™ po nim naprawdÄ™ wielkich rzeczy.

Jednak końcówka roku 2010 znów należała do Roberta. Na basenowym Barburkowym Pucharze Śląska jego trzyosobowy, naprędce stworzony zespół zwyciężył w klasyfikacji teamów, ale nie to było najważniejsze. Największa sensacja przyszła drugiego dnia zawodów kiedy rozgrywano dynamikę bez płetw. Wiadomo było od ładnych paru tygodni, że będzie to pojedynek dwóch naszych gigantów: Michała Mrozowskiego, do którego należał rekord Polski (160 metrów) i Mateusza Maliny, który rekord ten o dobre kilkanaście metrów przekraczał na treningach.

Przewrotny los sprawiÅ‚, że starty Mateusza i MichaÅ‚a wypadÅ‚y jednoczeÅ›nie, dokÅ‚adnie o tej samej godzinie. ZapowiadaÅ‚o to wyjÄ…tkowe emocje i miaÅ‚o stanowić efektownÄ… kulminacjÄ™ caÅ‚ych zawodów. Wszyscy zgromadzeni czekali na niÄ… z wielkimi oczekiwaniami. Tymczasem kilkanaÅ›cie minut wczeÅ›niej do swojego boju skromnie ruszyÅ‚ Robert. Nikt, wÅ‚Ä…cznie z nim samym nie spodziewaÅ‚ siÄ™ wybitnego wyniku. Od wielu lat Robert uważaÅ‚ pÅ‚ywanie bez pÅ‚etw za swojÄ… piÄ™tÄ™ achillesowÄ…. Do niedawna jego najlepsze osiÄ…gniÄ™cie wynosiÅ‚o tylko 118 metrów, choć w czasie tych zawodów przyznaÅ‚ mi siÄ™, że dwa miesiÄ…ce wczeÅ›niej udaÅ‚o mu siÄ™ na treningu podciÄ…gnąć ten wynik do 131 metrów. Jednak kiedy ruszyÅ‚ obserwowaÅ‚em go z narastajÄ…cym zainteresowaniem. PÅ‚ynÄ…Å‚ na kompletnym luzie nie starajÄ…c siÄ™ nawet zachować klasycznej, optymalnej z punktu widzenia hydrodynamiki sylwetki. Spokojnie przemierzaÅ‚ w ten nieco dziwaczny sposób kolejne dÅ‚ugoÅ›ci basenu. Wreszcie dotarÅ‚ do 125 metra i … zrobiÅ‚ nawrót, a potem … kolejny po 150! Kiedy wreszcie wynurzyÅ‚ siÄ™ w doskonaÅ‚ej formie (jak zwykle u niego) i bez najmniejszych problemów wykonaÅ‚ procedurÄ™ powierzchniowÄ… odlegÅ‚ość wynosiÅ‚a 163 metry i byÅ‚o to o 3 metry wiÄ™cej niż rekord Polski! Ten wynik natychmiast do wrzenia podniósÅ‚ temperaturÄ™ zbliżajÄ…cego siÄ™ startu gigantów DNF’a. Pod Mateuszem i MichaÅ‚em chyba lekko ugięły siÄ™ nogi, ale twardo ruszyli do walki. Po przepÅ‚yniÄ™ciu odlegÅ‚oÅ›ci podobnej do Roberta jako pierwszy zaczÄ…Å‚ wynurzać siÄ™ MichaÅ‚. Jednak od pierwszej chwili byÅ‚o jasne, że ta próba nie może zakoÅ„czyć siÄ™ pomyÅ›lnie. Jeszcze pod wodÄ… zawodnikiem wstrzÄ…snęły potężne drgawki, ale mimo to o wÅ‚asnych siÅ‚ach osiÄ…gnÄ…Å‚ on powierzchniÄ™ i z determinacjÄ… próbowaÅ‚ wykonać procedurÄ™ powierzchniowÄ…. Jednak pomoc asekuracji okazaÅ‚a siÄ™ niezbÄ™dna. Kiedy wreszcie MichaÅ‚ doszedÅ‚ do siebie i ujrzaÅ‚ czerwonÄ… kartkÄ™ w rÄ™ce sÄ™dziego, natychmiast urywanym gÅ‚osem rzuciÅ‚ pytanie „Ile popÅ‚ynÄ…Å‚ Mateusz?”. Tymczasem u niego, na drugim torze rozgrywaÅ‚ siÄ™ nie mniejszy dramat. Mateusz dotarÅ‚ jeszcze dalej, bo aż do 166 metra i ukoÅ„czyÅ‚ nurkowanie w lepszej formie niż MichaÅ‚, jednak i on nie w peÅ‚ni panowaÅ‚ nad swoim ciaÅ‚em. RÄ™ka kilkakrotnie zadrżaÅ‚a mu przy pokazywaniu znaku OK. Wszyscy z niecierpliwoÅ›ciÄ… ale i obawami oczekiwali na werdykt. Procedura powierzchniowa byÅ‚a dobra, czy jednak nie? RekordzistÄ… bÄ™dzie Mateusz, czy pozostanie nim Robert? W Å›miertelnej ciszy, w której wrÄ™cz namacalnie wyczuwaÅ‚o siÄ™ gÄ™stniejÄ…ce napiÄ™cie sÄ™dzia dÅ‚ugo wahaÅ‚ siÄ™ z podjÄ™ciem decyzji. Wreszcie z ociÄ…ganiem wyciÄ…gnÄ…Å‚ czerwonÄ… kartkÄ™ uznajÄ…c procedurÄ™ powierzchniowÄ… za wadliwÄ….
W efekcie więc skończyło się tak, jak półtora roku temu w Krakowie - obaj wielcy pretendenci do rekordu zostali zdyskwalifikowani. Jednak w odróżnieniu od zawodów w Krakowie rekord tym razem padł, ale jego autorem został ktoś zupełnie inny, ktoś na kogo w tej dyscyplinie przed zawodami nikt nie postawiłby ani centa! Nieobliczalny Robert Cetler!

Po tak interesujÄ…cych wynikach roku bieżącego z wielkimi nadziejami patrzymy na nadchodzÄ…cy rok 2011. W jego pierwszym kwartale czekajÄ… nas zawody basenowe, na których MichaÅ‚ Mrozowski z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie chciaÅ‚ odzyskać utracony rekord Polski w DNF. Nie byÅ‚bym jednak pewny, że przyjdzie mu to z Å‚atwoÅ›ciÄ…. Po tym jak Robert „odkryÅ‚”, że również w tej konkurencji ma wiele do zaoferowania, wcale nie zdziwiÅ‚bym siÄ™, gdyby sam podniósÅ‚ poprzeczkÄ™ jeszcze wyżej. Do rywalizacji może ponownie wÅ‚Ä…czyć siÄ™ Mateusz, choć wydaje siÄ™, że jego myÅ›li skierujÄ… siÄ™ raczej w innym kierunku – w stronÄ™ nurkowaÅ„ gÅ‚Ä™bokich. W lecie w Grecji odbÄ™dÄ… siÄ™ Indywidualne Mistrzostwa Åšwiata w nurkowaniu w gÅ‚Ä…b, na których pod warunkiem przeprowadzenia optymalnego cyklu treningowego, ma on realne szanse zawalczyć o miejsce na podium.

Szczerze mu tego życzę jak również wszystkim pozostałym życzę wspaniałych osiągnięć w nachodzącym roku.



Tomek „Nitas” Nitka


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,977,776 Unikalnych wizyt