Nawigacja

Facebook

Losowa Fotka

Aktualnie online

· Go¶ci online: 1

· U¿ytkowników online: 0

· £±cznie u¿ytkowników: 16
· Najnowszy u¿ytkownik: maro

Nahuj Wamten Bank, czyli po co freediving sprzętowcom

Nahuj Wamten Bank*, czyli po co freediving sprzętowcom

Większość nurków sprzętowych uważa freediving za mniej lub bardziej nieszkodliwe dziwactwo. Freediverzy pojawiają się w bazach, robią różne, zdaniem sprzętowców, nie mające żadnego uzasadnienia rzeczy. Traktowani są trochę jak renegaci / odstępcy od wiary, na tyle jednak niegroźni, że nie warto poświęcać im nadmiernej uwagi. To co robią generalnie sprzętowców mało obchodzi, bo w ich przekonaniu, w jedynie słusznym, uprawianym właśnie przez nich rodzaju nurkowania, nie ma to żadnego zastosowania. Tymczasem wbrew temu dość rozpowszechnionemu poglądowi umiejętności rozwijane w trakcie uprawiania freedivingu mogą mieć ważkie skutki dla nurkowań z użyciem aparatu oddechowego.

Co to za umiejętności?

Po pierwsze i w gruncie rzeczy dość oczywiste to sama Å›wiadomość, że oddech można zatrzymać na pewien czas. Niby nic odkrywczego, ale … u wielu nurków sprzÄ™towych gdzieÅ› gÅ‚Ä™boko w podÅ›wiadomoÅ›ci, a czasem caÅ‚kiem Å›wiadomie czai siÄ™ strach: co stanie siÄ™ gdy w butli zabraknie powietrza?! Na kursach CMAS’owskich ćwiczone sÄ… sytuacje awaryjne polegajÄ…ce na wyjÅ›ciu z wyplutym ustnikiem z dwudziestu, a nawet z trzydziestu metrów. Jednak co innego ćwiczenia, kiedy w razie czego zawsze można dyndajÄ…cy siÄ™ automat oddechowy z powrotem wrazić w gÄ™bÄ™, a tuż obok nad bezpieczeÅ„stwem czuwa instruktor, a co innego rzeczywista sytuacja. Tym bardziej, że te ćwiczenia wykonuje siÄ™ może raz w życiu, a może raz na kilka lat (nie mówiÄ…c o tym, że w innych niż CMAS organizacjach czÄ™sto w ogóle nie sÄ… praktykowane). Czy może to dać nurkowi peÅ‚ne poczucie bezpieczeÅ„stwa, że poradzi sobie z problemem gdy automat odmówi podania powietrza, a partnera ze zbawczym octopusem nie bÄ™dzie w pobliżu? Czy nie wpadnie w panikÄ™ i wiedziony zgubnym instynktem nie wystrzeli z zaciÅ›niÄ™tymi ustami ku powierzchni by narazić siÄ™ na ryzyko urazu pÅ‚uc? Na pewno znajdÄ… siÄ™ tacy, którzy z tym sobie poradzÄ…, ale jak wielu ich bÄ™dzie?

Tymczasem posiadanie umiejÄ™tnoÅ›ci bezdechowych daje pewność, że pozbawienie dopÅ‚ywu powietrza nie oznacza od razu tragedii. Nie ma powodu, by wpadać w panikÄ™, bo bez nabrania kolejnego oddechu spokojnie można wytrzymać dobre kilkadziesiÄ…t sekund. Spokój i opanowanie jakie daje ta Å›wiadomość pozwala na zebranie myÅ›li, podjÄ™cie wÅ‚aÅ›ciwej decyzji i rozpoczÄ™cie wynurzenia z zachowaniem niezbÄ™dnych procedur. Jednak aby tak siÄ™ staÅ‚o, by w sytuacji awaryjnej zachować siÄ™ przytomnie i nie spanikować nie wystarcza akademicka wiedza wyniesiona z książek czy internetu. Potrzebne jest gÅ‚Ä™bokie, wewnÄ™trzne przekonanie, że „nic siÄ™ nie staÅ‚o, dam sobie radÄ™”. To przekonanie może brać siÄ™ tylko z jednego: wÅ‚asnego, wielokrotnie powtarzanego doÅ›wiadczenia.

Nie zapominajmy o jeszcze jednym. Scuba nurek zawsze dowiaduje siÄ™, że ma problem braku powietrza w najmniej korzystnym dla siebie momencie – gdy wykonaÅ‚ wydech. PÅ‚uca sÄ… puste (pozornie, bo zawsze zostaje w nich przynajmniej tzw. objÄ™tość zalegajÄ…ca), organizm z wytÄ™sknieniem czeka na kolejny Å‚yk Å›wieżego powietrza, a tu … mamy szlaban! Sytuacja wydaje siÄ™ wiÄ™c bardzo nieciekawa. Pozornie, bo nawet na „pustych” pÅ‚ucach można wstrzymać oddech na caÅ‚kiem dÅ‚ugo i przepÅ‚ynąć spory kawaÅ‚ek. Doskonale wiedzÄ… o tym freediverzy, wÅ›ród których caÅ‚kiem rozpowszechniona jest technika nurkowania FRC (Functional Residual Capacity – czynnoÅ›ciowa pojemność zalegajÄ…ca – ilość powietrza pozostajÄ…ca w pÅ‚ucach po pasywnym wydechu) co nie wchodzÄ…c w szczegóły oznacza ni mniej, ni wiÄ™cej, ale wÅ‚aÅ›nie nurkowanie po wydechu. Dość powiedzieć, że niektórzy potrafiÄ… zrobić wydech, opaść na dno basenu i zastygnąć tam w bezruchu na minutÄ™, po czym przepÅ‚ynąć pod wodÄ… równe 100 metrów. To daje wyobrażenie o tym co można zrobić gdy w butli zabraknie powietrza (pod warunkiem, że nie wpadnie siÄ™ w panikÄ™). Okazuje siÄ™ wiÄ™c, że umiejÄ™tnoÅ›ci nabyte na kursie freedivingu lub w trakcie praktyki freedivingowej, mogÄ… znaleźć kapitalne zastosowanie w nurkowaniu ze sprzÄ™tem.

Mamy więc pierwszy powód, dla którego warto by scuba nurek poświęcił nieco czasu na praktyki bezdechowych odszczepieńców. Ale to nie wszystko. Kolejny powód to sposób oddychania i umiejętność rozluźnienia mięśni oraz ich wpływ na zużycie czynnika oddechowego.

Tu przytoczÄ™ przykÅ‚ad z wÅ‚asnego doÅ›wiadczenia. Po uzyskaniu stopnia AOWD w 2001 roku definitywnie zaprzestaÅ‚em nurkowania z butlami na rzecz bezdechów. Siedem lat później bawiÄ…c w Egipcie przypadkowo zostaÅ‚em niejako zmuszony do ponownego użycia aparatu oddechowego. Pewnego dnia moja nurkujÄ…ca sprzÄ™towo małżonka źle siÄ™ poczuÅ‚a. Pakiet nurkowaÅ„ byÅ‚ wykupiony, możliwoÅ›ci ich wykonania innego dnia nie byÅ‚o, gdybym wiÄ™c ja nie zszedÅ‚ pod wodÄ™ zamiast niej, to nurkowania by przepadÅ‚y. Wprawdzie dla mnie nie miaÅ‚o to wiÄ™kszego sensu, bo w efekcie sam traciÅ‚em nurkowania na bezdechu, ale … czego nie robi siÄ™ dla kobiety? PoszedÅ‚em wiÄ™c pod wodÄ™ z flaszkÄ… na plecach. PamiÄ™tam, że na poczÄ…tku byÅ‚o trochÄ™ nerwowo, w koÅ„cu miaÅ‚em siedem lat przerwy, wiÄ™c utrzymanie pÅ‚ywalnoÅ›ci i odpowiedniej pozycji mogÅ‚o sprawiać pewne problemy. Potem jednak jakoÅ› poszÅ‚o, najpierw jedno, potem drugie nurkowanie. Najciekawsze okazaÅ‚o siÄ™ po wynurzeniu. W obu przypadkach miaÅ‚em zdecydowanie wiÄ™cej powietrza w butlach od pozostaÅ‚ych czÅ‚onków naszej grupy. Jak byÅ‚o to możliwe? Przecież przez siedem lat nie miaÅ‚em w ustach automatu oddechowego i nie obsÅ‚ugiwaÅ‚em kamizelki BCD. Mimo to poradziÅ‚em sobie lepiej (przynajmniej jeÅ›li chodzi o zużycie powietrza) niż inni, którzy robili to na co dzieÅ„. WyjaÅ›nienie jest jedno: mimo pewnego stresu, który niewÄ…tpliwie byÅ‚ moim udziaÅ‚em, i który z pewnoÅ›ciÄ… raczej zwiÄ™kszaÅ‚ niż zmniejszaÅ‚ zużycie, moja wieloletnia praktyka freedivera i nabyte w jej trakcie nawyki sprawiÅ‚y, że per saldo, wynik byÅ‚ korzystny dla mnie.

Te same nawyki mogÄ… równie skutecznie pomóc każdemu „normalnemu” nurkowi sprzÄ™towemu.

WyjaÅ›nijmy o jakie nawyki chodzi, zaczynajÄ…c od oddychania. Tu niektórzy mogÄ… siÄ™ żachnąć: co freediverzy mogÄ… wiedzieć o oddychaniu?! Oni przecież NIE oddychajÄ…! Zgadza siÄ™, ale zanim rozpocznÄ… bezdech, owszem oddychajÄ… i to w sposób, który ma istotne znaczenie. Otóż freediverzy oddychajÄ… przeponowo. Co to oznacza? MówiÄ…c po ludzku zamiast klatkÄ… piersiowÄ… oddychajÄ… brzuchem. Przepona to pÅ‚aski miÄ™sieÅ„ oddzielajÄ…cy jamÄ™ klatki piersiowej od jamy brzucha. Nie wszyscy sÄ… nawet Å›wiadomi jej istnienia, bo w przeciwieÅ„stwie do np. bicepsów, po prostu jej nie widać. Tymczasem to bardzo ważny miÄ™sieÅ„ oddechowy. Gdy przepona kurczy siÄ™ wówczas pociÄ…ga za sobÄ… przylegajÄ…cÄ… do niej dolnÄ… część pÅ‚uc, do których dziÄ™ki temu napÅ‚ywa powietrze. Ludzie cywilizacji zachodniej niechÄ™tnie oddychajÄ… przeponÄ…, bo każdemu wdechowi towarzyszy wypchniÄ™cie brzucha do przodu (stÄ…d potoczna nazwa - oddychanie brzuchem). Nie tworzy to zbyt ponÄ™tnego widoku, co ma znaczenie zwÅ‚aszcza wtedy, gdy w pobliżu znajdujÄ… siÄ™ atrakcyjni przedstawiciele pÅ‚ci przeciwnej. Dlatego wolimy oddychać klatkÄ… piersiowÄ… przy pomocy mięśni miÄ™dzyżebrowych. Tymczasem okazuje siÄ™, że oddychanie przeponowe jest wydajniejsze od oddychania klatkÄ…. Sens tego stwierdzenia jest taki, że wysiÅ‚ek jaki jest konieczny do natlenienia organizmu przy pomocy przepony jest mniejszy, niż przy pomocy mięśni miÄ™dzyżebrowych. A jak mniejszy wysiÅ‚ek, to i zapotrzebowanie na czynnik oddechowy mniejsze. Ponadto oddychanie przeponowe ma wpÅ‚yw relaksujÄ…cy i uspakajajÄ…cy na nasz umysÅ‚ (to jeden z wielu powodów, dla którego przeponowo oddychajÄ… freediverzy). I znów … zrelaksowany umysÅ‚ oznacza niższy poziom stresu, a co za tym idzie niższe zużycie powietrza. Nie przypadkowo osobom w stanie silnego pobudzenia zaleca siÄ™ czasem „oddychaj przeponowo, oddychaj przeponowo …” Mamy wiÄ™c powód, dla którego warto, by nurek sprzÄ™towy przyswoiÅ‚ sobie, oczywistÄ… dla bezdechowców, metodÄ™ oddychania przeponowego.

Na zużycie powietrza ma też wpÅ‚yw inna umiejÄ™tność nabywana w trakcie praktyki freedivingowej – rozluźnianie niepracujÄ…cych mięśni. MaÅ‚o komu wydaje siÄ™, że może stanowić to jakikolwiek problem, bo maÅ‚o kto zdaje sobie sprawÄ™ z tego, że jest lub przynajmniej bywa, tu i ówdzie ponapinany. Tymczasem napiÄ™cie różnych grup mięśni czÄ™sto staje siÄ™ naszym bezwiednym nawykiem (mimo że teoretycznie mięśnie te pozostajÄ… pod kontrolÄ… somatycznego ukÅ‚adu nerwowego). Gdy już siÄ™ to stanie nie potrafimy dostrzec tego faktu. Na kursach freedivingu czÄ™sto widzÄ™ kursantów, którzy w nienaturalny sposób odginajÄ… tułów, ramiona lub gÅ‚owÄ™. SÄ… tego caÅ‚kowicie nieÅ›wiadomi. Tym nienaturalnym pozycjom towarzyszy napiÄ™cie mięśni, a napiÄ™te mięśnie konsumujÄ… wiÄ™ksze iloÅ›ci tlenu. Sprawia to, że ci nurkowie sÄ… w stanie krócej pozostawać w bezdechu (nie mówiÄ…c o ich uÅ‚omnej hydrodynamice). Pozbycie siÄ™ tych nawyków nie jest proste. Najpierw ktoÅ› (instruktor) musi zwrócić na to kursantowi uwagÄ™. Później on sam musi uwierzyć, że to co instruktor mówi, to rzeczywistość, a nie gadanie o Talibach w Klewkach. Kolejny krok to dostrzeżenie tego napiÄ™cia w trakcie nurkowania przez samego kursanta. Dopiero kiedy to siÄ™ stanie, można powoli przystÄ…pić do eliminacji problemu. Co gorsza czasem napiÄ™cie pojawia siÄ™ bez przyjÄ™cia nienaturalnej pozycji, a wtedy trudno liczyć na pomoc kogoÅ› z zewnÄ…trz. Trzeba samemu mentalnie eksplorować swoje ciaÅ‚o by odnajdywać w nim rejony wymagajÄ…ce rozluźnienia. Jak widać droga nie jest Å‚atwa, ani krótka, jednak przynosi efekty, a przechodzi przez niÄ… każdy freediver. A freediver, który potrafi rozluźnić mięśnie oszczÄ™dniej gospodaruje tlenem i jest w stanie wstrzymać oddech na dÅ‚użej. Odpowiednio posiadajÄ…cy tÄ™ umiejÄ™tność sprzÄ™towiec zużywa mniej czynnika oddechowego.

Nie bez znaczenia też sÄ… zapewne nawyki żywieniowe i zwiÄ…zane z alkoholem. Przykro to mówić, ale wÅ›ród nurków sprzÄ™towych nader czÄ™sto zdarzajÄ… siÄ™ osoby alkoholu nadużywajÄ…ce i to nie tylko „w cywilu”, ale również w trakcie wyjazdów nurkowych. U freediverów praktycznie siÄ™ to nie zdarza. Nie oszukujmy siÄ™, nurek na kacu mÄ™czy siÄ™ bÅ‚yskawicznie, poci siÄ™, jego serce pracuje w przyÅ›pieszonym rymie, a w zwiÄ…zku z tym caÅ‚y organizm potrzebuje wiÄ™cej powietrza. Ciężkostrawne jedzenie, od którego freediverzy stroniÄ… sprawia, że żoÅ‚Ä…dek absorbuje do trawienia gigantyczne iloÅ›ci krwi i wymaga wiÄ™cej tlenu. Stosowanie unikanych przez bezdechowców używek takich jak kofeina w dowolnej formie (kawa, herbata, napoje energetyzujÄ…ce, coca cola, czekolada) też nie sprzyja wyciszaniu organizmu, przyÅ›piesza rytm oddechowy oraz czynność serca, co również przekÅ‚ada siÄ™ na zużycie czynnika oddechowego.

Wszystko to sprawia, że nurek scuba, który ma na koncie doświadczenia freedivingowe i przejął co nieco z freedivingowych zwyczajów ma z tego tytułu konkretne korzyści. Taki nurek:
1. zużywa mniej czynnika oddechowego
2. nie spanikuje, gdy w butli zabraknie powietrza i poradzi sobie nawet, gdy stanie się to po wydechu (a tak dzieje się najczęściej), zna reakcje swojego organizmu na bezdech, i wie, że ma dość czasu na podjęcie właściwych decyzji

Per saldo jest on więc nurkiem po prostu ... bezpieczniej nurkującym.


Tomek "Nitas" Nitka


*Pewien Chińczyk, który wg wieści gminnej z lat siedemdziesiątych XX wieku, wbrew oficjalnej wersji uznającej za przyczynę przypadkowy wybuch gazu, miał w roku 1979 własnoręcznie wysadzić w powietrze rotundę banku PKO w Warszawie




Artykuł jest też dostępny w postaci takiej, w jakiej ukazał się w magazynie internetowym nuras.info (w formacie pliku PDF). Aby ściągnąć go w tej postaci kliknij Nahuj Wamten Bank (ok. 1,5 Mb)



Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,978,536 Unikalnych wizyt